اعزام هشت تیم باستان شناس به مناطق اجرای طرح گرمسیری

به گزارش وبلاگ ساعت به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سیامک سرلک با اعلام این خبر اضافه کرد: انجام هر پروژه عمرانی در منطقه زاگرس مرکزی که از منظر مطالعات باستان شناسی به ویژه باستان شناسی پیش از تاریخ یکی از مهمترین حوزه های فرهنگی کشور است بدون تردید فصل مشترک های زیادی با مواریث فرهنگی خواهد داشت.

اعزام هشت تیم باستان شناس به مناطق اجرای طرح گرمسیری

سرلک مدیر پروژه مطالعات باستان شناسی طرح گرراستای با بیان اینکه مجری طرح گرراستای شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران است توضیح داد: این طرح در 2استان کرمانشاه وایلام محدوده سراسری نوار مرزی را در بر می گیرد.

او گفت: در پروژه های عمرانی موسوم به پژوهش های نجات بخشی دو فاز عملیات میدانی داریم که فاز اول آن آنالیز و شناسایی است که نتایج اش به فاز دوم، شامل کاوش های باستان شناسی منجر می گردد.

وی با اشاره به وسعت محدوده اجرای این طرح اضافه نمود:می توان ادعا کرد طرح گرراستای یکی از بزرگترین پروژه های آنالیز های باستان شناسی است که تا به حال پژوهشکده باستان شناسی آن را مدیریت نموده است.

سرلک اضافه نمود: در فاز اول مطالعات باستان شناسی پروژه گرراستای فعلا 8تیم به منطقه مورد آنالیز اعزام شده اند که سعی نموده ایم افرادی را انتحاب کنیم که از 2شاخصه تخصص و بومی بودن برخوردار باشند و تا حدودی نیز پیروز بوده ایم.

سرلک با بیان اینکه طرح گرراستای علاوه بر شبکه های انتقال آب شامل ساخت سد نیز می گردد گفت: این طرح از لحاظ منطقه ای شهرهای سرپل ذهاب، گیلان غرب، قصر شیرین، ثلاث باباجانی، دهلران، مهران، شیروان چرداول را در بر می گیرد.

این باستان شناس توضیح داد :جامعه باستان شناسی می داند که منطقه زاگرس مرکزی به خصوص از منظر مطالعات باستان شناسی پیش از تاریخ یکی از مهمترین حوزه های فرهنگی کشور محسوب می گردد و به همین دلیل ما حساسیت زیادی را در این زمینه داریم و هر پروژه عمرانی که در این منطقه انجام می گردد بدون تردید فصل مشترک های زیادی با مواریث فرهنگی پیدا خواهد نمود.

وی مناطقی که برای ساخت شبکه های آبرسانی طرح گرراستای مد نظر قرار گرفته است را شامل بخش های منتهی به کوهپایه های شرقی زاگرس و یکسری دشت های میان کوهی که از مراکز فرهنگی بسیار مهم و غنی حوزه فرهنگی زاگرس میانی به شمار می رود بیان کرد.

او با اشاره به تخصص تیم های اعزامی نسبت به موضوع و موقعیت منطقه مورد آنالیز گفت :قرار است این تیم ها به شکل کاملا پیمایشی محدوده را مورد آنالیز قرار داده و در عین حال از نتایج آنالیز های گذشته که بصورت سازماندهی شده و یا پراکنده دراین منطقه صورت گرفته است استفاده نمایند.

سرلک در شرح مسائل پیش رو برای اجرای این پروژه بزرگ گفت : از آنجایی که این پروژه درنوار مرزی قرار گرفته و 8سال جنگ را در آن شاهد بوده ایم نقاطی در آن وجود دارد که مناطق پر خطر و میادین مین محسوب می شوند از این رو قرار است برای رعایت مسائل امنیتی تیم های متخصص همراه باستان شناسان به منطقه اعزام شوند.

او پروژه گرراستای را طرح بزرگی دانست که در یک نقطه بسیار حساس در حال اجرا است و اظهار امیدواری کرد سازمان میراث فرهنگی در این راستا بتواند به رسالت و وظایفی که بر عهده دارد عمل کند.

سرلک با بیان اینکه در انتظار نتایج آنالیز های فاز اول هستیم تأکید کرد که پس از اعلام نتایج توسط باستان شناسان می توانیم آنها را به مسئولان و مجریان طرح ابلاغ نموده و تصمیم گیری کنیم.

فاز نخست مطالعات باستان شناسی طرح گرراستای در (دشت های مهران و زرین آبد و محدوده آبگیر سد چنگوله)، (شبکه های شماره 4-10در غرب استان کرمانشاه)، (سد کنجان چم و راستا خط لوله شهرستان مهران)، (منطقه قصر شیرین)، (طرح و شبکه آب رسانی، قطعه 22بخش مرکزی دهلران)، (حوضه آبگیری سد امام حسن و بند حلوان حد فاصل شهرستان های قصر شیرین، گیلان غرب و سر پل ذهاب) و(شبکه زهکشی 23شهرستان دهلران) با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال اجرا است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اعزام هشت تیم باستان شناس به مناطق اجرای طرح گرمسیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعزام هشت تیم باستان شناس به مناطق اجرای طرح گرمسیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید