بیماران کرونایی چگونه خفه می شوند؟

به گزارش وبلاگ ساعت، خبرنگاران : پژوهشگران سوئدی در آنالیز جدید خود دریافتند پر شدن ریه ها با یک ماده ژله ای در بیماران کووید-19 باعث از کار افتادن آنها می گردد.

بیماران کرونایی چگونه خفه می شوند؟

به گزارش وبلاگ ساعت به نقل از ایسنا: به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه اومئو، در ریه بعضی از بیمارانی که به دلیل ابتلا به کووید-19 و نارسایی تنفسی از جهان می فرایند، یک ماده ژل مانند تشکیل می گردد. پژوهشگران دانشگاه اومئو سوئد در آنالیز، عامل فعال در این ژل را ارزیابی نموده اند. این کشف می تواند به یافتن درمان های جدیدی برای کووید-19 یاری کند.

اربن هلمن، از پژوهشگران این پروژه گفت: درمان هایی وجود دارند که می توانند فراوری این ژل را در بدن متوقف نمایند و یا به واسطه یک آنزیم به تجزیه ژل بپردازند. همچنین یافته های ما می توانند شرح دهند که چرا به نظر می رسد که داروهای کورتونی می توانند بر کووید-19 اثر بگذارد.

کالبدشکافی بعضی از افرادی که در اثر ابتلا به کووید-19 از جهان رفته بودند، نشان داد که ریه این افراد از یک ماده ژل مانند پر شده است. پژوهشگران پیشتر نمی دانستند که این ژل از کجا نشات می گیرد.

پژوهشگران در آنالیز های خود دریافتند که این ژل، از ترکیبی موسوم به هیالورونان(Hyaluronan) تشکیل شده که یک پلی ساکارید از گروه گلیکوزآمینوگلیکان(Glycosaminoglycan) است.

وجود هیالورونان در بدن انسان طبیعی است و در بافت های گوناگون، عملکرد متفاوتی دارد. هیالورونان در مراحل ابتدایی تشکیل زخم نقش دارد و به صورت مصنوعی در صنایع مربوط به زیبایی نیز فراوری می گردد.

از آنجا که هیالورونان می تواند به میزان قابل توجهی آب در شبکه مولکولی متصل گردد، یک ماده ژل مانند را تشکیل می دهد. همین فرایند در ریه افراد مبتلا به کووید-19 نیز رخ می دهد و موجب می گردد که آنها به دستگاه تنفس مصنوعی احتیاج پیدا نمایند و حتی در موارد حاد، به مرگ بیماران در اثر نارسایی تنفسی می انجامد.

داروی موسوم به هیمکرومون (Hymecromone) در حال حاضر برای کاهش سرعت فراوری هیالورونان در بیماری های دیگر از جمله حملات کیسه صفرا به کار می رود. همچنین آنزیمی وجود دارد که می تواند هیالورونان را به صورت موثر تجزیه کند.

داروهای کورتونی نیز می تواند فراوری هیالورونان را کاهش دهد. پژوهشی که پیش از این توسط دانشمندان انگلیسی انجام شد، داده های قابل توجهی را در خصوص اثر مثبت دگزامتازون بر افراد مبتلا به نوع شدید کووید-19 نشان داد.

هلمن اضافه نمود: باور پیشین این بود که نتایج امیدوارنماینده به خاطر ویژگی های ضد التهابی داروهای کورتونی است اما باید این نظریه را به باورهای پیشین اضافه نمود که ممکن است این داروها بتواند فراوری هیالورونان را کاهش دهد و میزان ماده ژل مانند را نیز در ریه ها کم کند.

این پژوهش، در Journal of Biological Chemistry به چاپ رسید.

منبع: اقتصادنیوز

به "بیماران کرونایی چگونه خفه می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماران کرونایی چگونه خفه می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید