ماجرای حسرت آمیز ترامپ برای دیدار روحانی

به گزارش وبلاگ ساعت، کتاب نو مایک پمپئو وزیرخارجه سابق آمریکا اطلاعات تازه ای را در خصوص تلاش رئیس جمهور فرانسه برای فراهم کردن دیدار حسن روحانی و دونالد ترامپ ارائه می دهد؛ تلاشی بی ثمری که با عصبانت و فریاد های ترامپ بر سر مکرون انتها یافت.

ماجرای حسرت آمیز ترامپ برای دیدار روحانی

به گزارش خبرآنلاین، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در کتاب جدیدش به نام ذره ای عقب نشینی نکن: مبارزه برای آمریکایی که دوست دارم به تلاش های امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه برای برگزاری نشستی با حضور حسن روحانی و دونالد ترامپ اشاره کرده است. مطابق روایت این کتاب، ماکرون همچنان به تلاش هایش ادامه می داده و هفته های منتهی به نشست مجمع عمومی سازمان ملل در سال 2019 را به رایزنی برای اختصاص دادن نشستی میان ترامپ و حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اختصاص داده است.

پمپئو در کتاب خود بیان نمود: با وجود این، مکرون قبل از نشست مجمع عمومی با رئیس جمهور تماس گرفت و ادعا کرد که می تواند با روحانی دیدار کند، اما به شریطی که رئیس جمهور ترامپ ابتدا می بایست خواسته روحانی برای امضای یک سند خاص قبل از این نشست را امضا کند. به خاطر می آورم که رئیس جمهور گفت هیچ چیزی را امضا نمی کند. مکرون گفت اگر امضایی در کار نباشد، دیداری هم در کار نخواهد بود.

او در ادامه می نویسد: این مسئله باعث آزردگی رئیس جمهور ترامپ نشد و او گفت که گزینه های فراوان دیگری در اختیار دارد و همه کارت ها دست ما است. ترامپ می دانست که نردبان تنش ها دست ما بود. مکرون مخالفت کرد و گفت که کارت ها دست ایران است و به همین دلیل ما در این شرایط قرار گرفته ایم. اینجا رئیس جمهور حالش را جا آورد و گفت که ما در شاخص داو به 28000 رسیده ایم در حالی که تولید ناخالص داخلی آن ها به دلیل سیاست های تحریمی ما 25 درصد کاهش یافت.

پمپئو در این بخش به عصبانیت ترامپ اشاره کرده و می نویسد: مکرون که هنوز عطش دیدار ترامپ ـ روحانی را داشت گفت که به سمت ایرانی ها خواهد رفت تا از آن ها بپرسد آیا بدون امضای این برگه کاغذ حاضر از طریق رئیس جمهور آمریکا حاضر به دیدار با او هستند یا خیر. این باعث خشم ترامپ شد و گفت: بس کن! تلفن زدن به من را بس کن! از زنگ زدن به آن ها و التماس دست بردار- مثل یک دختر کوچولوی ضعیف هستی. کشورت را اداره کن وگرنه جلیقه زرد ها این کار را خواهند کرد. به آن ها بگو خودشان به من زنگ بزنند، خودت هم برو سراغ رسیدگی به جلیقه زردها.

پمپئو نوشته ترامپ گوشی را گذاشت. ایرانی ها هرگز زنگ نزدند و فرانسه هم تلاش هایش برای میانجی گری را کنار گذاشت.

به باور ناظران و کارشناسان، علاقه ترامپ به دیدار یا دست کم گفت وگوی تلفنی با حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل، بازتاب چیزی است که برخی تحلیلگران آن را کلافگی و استیصال فراگیرتر رئیس جمهوری سابق آمریکا در برابر مسائل بین المللی می دانند که روی هم انباشته می شدند.

کتاب بدون دود و آتش و خون که روایت های جالب و جدیدی را در خصوص حسن روحانی منتشر کرده، به ماجرای تلاش های مکرون برای دیدار روحانی و ترامپ نیز اشاره کرده است. روحانی می گوید: وقتی اعلام کردیم که من به نیویورک می روم، اعضای 5 بعلاوه یک هم آمدند. مرکل که کمتر به نیویورک سفر می کرد، آمد. جانسون درحالی که وسط درگیری های داخلی سیاسی بود، سریعا به نیویورک آمد و وزرای خارجی چین و روسیه هم در نیویورک حاضر بودند. اینجا واسطه گری رخ می داد که موضوع میان ایران و امریکا حل شود. همه چیز آماده مذاکرات مستقیم بود. طرف امریکایی هم خیلی ابراز می کرد که ترامپ بی صبرانه علاقه مند به دیدار است. اما احساس کردم که یکجای کار به شدت لنگ می زند. ترامپ تاکید داشت که اول باید خبر دیدار را اعلام کنیم و بعد دیدار انجام شود.

روحانی افزود: برای من روشن بود که ترامپ بازیگر است. او آدم عادی نبود. هر لحظه بازی می کرد. یک هنرپیشه قابل بود. نگران بودم که خبر دیدار را منتشر کند و بعد بازی را بهم بزند. ما می گفتیم که اول دیدار انجام شود و بعد خبرش منتشر شود و خلاصه کار به جایی رسید که گفتند دیدار انجام شود و وسط جلسه، خبرش هم اعلام شود. اما پیش از جلسه بازهم تیم ما به گفتگو و مشورت مشغول شدند و در نهایت به این جمع ّبندی رسیدیم که با ترامپ امکان گفت وگوی برابر و صادقانه وجود ندارد. طرف های خارجی هم این را می دانستند.

روحانی برای حل مسائل به نیویورک رفته بود و از این کلمات او نیتش پیداست: اگر جای ترامپ، اوباما رئیس جمهور بود، قطعا به آن جلسه می رفتم.

البته این تنها بی سلیقگی امانوئل مکرون برای دیدار دونالد ترامپ با مقام های ایرانی نبود چرا که گزارش شده در جریان نشست گروه هفت در بیاریتز فرانسه هم ترامپ ناگهان تلاش کرده بود تا محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران را ببیند. هنگامی که مکرون به ترامپ گفته بود که می خواهد به دیدار ظریف برود، ترامپ هیجان زده اصرار کرده بود که او هم با مکرون همراه شود، اما رییس جمهوری فرانسه به او گفته بود که به ایرانیان قول داده چنین تماس هایی در کار نباشد.

منبع: فرارو

به "ماجرای حسرت آمیز ترامپ برای دیدار روحانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای حسرت آمیز ترامپ برای دیدار روحانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید