روسیه: گام اخیر ایران تهدیدی برای نظام عدم اشاعه هسته ای نیست

به گزارش وبلاگ ساعت، وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که کاهش تعهدات برجامی ایران، هیچ گونه تهدیدی برای نظام عدم اشاعه هسته ای نیست.

روسیه: گام اخیر ایران تهدیدی برای نظام عدم اشاعه هسته ای نیست

به گزارش وبلاگ ساعت، به نقل از رویترز، وزارت خارجه روسیه روز جمعه گفت که اقدام اخیر ایران مبنی بر کاهش تعهدات خود ذیل توافق جامع هسته ای 2015 با قدرت های جهانی هیچ تهدیدی را علیه نظام عدم اشاعه هسته ای روا نمی دارد.

به گزارش وبلاگ ساعت، حسن روحانی روز سه شنبه در بخشی از سخنرانی اش در مراسم افتتاح رسمی کارخانه نوآوری آزادی با اعلام آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران و با اشاره به اقدامات ایران برای کاهش تعهدات برجامی خود اظهار کرد: من امروز به سازمان انرژی اتمی می گویم که از فردا گام چهارم کاهش تعهدات برجامی را بردارد، البته پیشاپیش به 1+4 اعلام می کنم که فعالیت ما با نظارت آژانس انرژی اتمی خواهد بود. گام چهارم ما مانند سه گام دیگر قابل بازگشت است و اگر آن ها به تعهدات خود در اول ژانویه 2017 بازگردند ما هم به این تاریخ برمی گردیم.

وی ادامه داد: طبق برجام 1044 سانتریفیوژ در فردو داریم که قرار بود آن ها بچرخند اما به آن ها گاز تزریق نکنیم اما از فردا گازدهی را در فردو آغاز می کنیم. ما حساسیت های طرف مقابل را می دانیم و همچنین می دانیم که ممکن است آن ها سروصدا کنند اما هر وقت آن ها به تعهدات خود عمل کردند این گام ما قابل بازگشت خواهد بود.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه (کرملین) روز سه شنبه پس از آنکه ایران گفت گام چهارم برای کاهش اجرای تعهداتش در برجام را اجرایی می کند، گفت: روسیه نگرانی های تهران نسبت به تحریم ها را درک می کند اما ما اقدام ایران (درخصوص برجام) را نیز نگران کننده می دانیم.

اتحادیه اروپا نیز روز سه شنبه نسبت به اعلام جدید ایران برای برداشتن گام جدید در راستای کاهش تعهدات برجامی اش ابراز نگرانی کرد. این اتحادیه همچنین خواستار بازگشت کامل ایران به تعهداتش در توافق هسته ای 2015 شد.

دومینیک راب، وزیر امور خارجه انگلیس روز سه شنبه در واکنش به اعلام ایران در خصوص اجرای گام چهارم کاهش تعهدات برجامی گفت: اقدامات اخیر ایران به وضوح توافق هسته ای را نقض می کند و تهدیدی علیه امنیت ملی ما محسوب می شود.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه نیز در این خصوص گفت: من فکر می کنم این اولین بار است که ایران به گونه ای آشکار و بی پرده تصمیم گرفته است که از برجام خارج شود که این نشان دهنده یک تغییر موضع اساسی است.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه در واکنش به گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران در بیانیه ای مدعی شد: فعالیت های حساس اشاعه هسته ای ایران این نگرانی را ایجاد می کنند که ایران گزینه دستیابی سریع به سلاح هسته ای بیابد.

مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنج شنبه در توییتی نوشت: تشدید تنش های هسته ای اخیر ایران نشانگر اهداف نظام ایران برای اخاذی از جامعه بین المللی به منظور وادار کردن آن ها به پذیرش تروریسم و خشونت این نظام است آن هم درحالی که تمامیت ارضی همسایگانش نقب می زند. ایالات متحده از تمامی کشورها می خواهد تا این رفتارها را نپذیرند و فشار را علیه ایران افزایش دهند.

وی که کشورش با بر سر کار آمدن دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده برجام را کاملا نقض کرد اضافه نمود: حال زمان آن رسیده است که تمامی کشورها اخاذی هسته ای ایران را نپذیرند و اقداماتی جدی را برای افزایش فشار علیه این کشور اتخاذ کنند. تحریک های مداوم و متعدد جمهوری اسلامی ایران نیازمند چنین اقدامی است.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان روز چهارشنبه مدعی شد: این مسئله غیرقابل قبول است. این گام با تعهدات ایران ذیل توافق هسته ای در تضاد است. ایران با این کار توافق هسته ای را در خطر قرار می دهد. ما قویا از ایران می خواهیم تا از تمامی اقدامات خود که از ماه جولای انجام داده، بازشود و پایبندی کامل به تعهدات خود را از سربگیرد.

یوشیهیده سوگا، وزیر کابینه ژاپن روز چهارشنبه در واکنش به آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران گفت که توکیو، با وجود تصمیم اخیر ایران برای از سر دریافت غنی سازی اورانیوم هر اقدام دیپلماتیکی را برای کاهش تنش میان آمریکا و ایران انجام خواهد داد.

استفان دوجاریک، سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل روز چهارشنبه در اینباره گفت: ما از گازدهی ایران به سانتریفیوژهای تاسیسات فردو اطلاع داریم. سازمان ملل از تمامی طرفین می خواهد از توافق هسته ای 2015 حمایت کنند که دستاوردی بزرگ در عدم اشاعه هسته ای محسوب می شود و به حفظ صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی کمک می کند.

سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از آن که سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت گازدهی به سانتریفیوژهای تاسیسات فردو را آغاز کرده است، گفت: ما از اخبار امروز رسانه ها درباره [تاسیسات هسته ای] فردو مطلع هستیم. بازرسان آژانس در محل هستند و هرگونه فعالیت مرتبط را به مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین گزارش خواهند داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "روسیه: گام اخیر ایران تهدیدی برای نظام عدم اشاعه هسته ای نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: گام اخیر ایران تهدیدی برای نظام عدم اشاعه هسته ای نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید