واکنش ریابکوف به گزارش جدید آژانس درباره ایران

به گزارش وبلاگ ساعت، معاون وزیر خارجه روسیه گفت: مواضع مسکو در قبال گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی کاملاً ساده است؛ باید به ایران و دبیرخانه آژانس فرصت داد تا اوضاع به طور کامل بررسی و روشن گردد و نباید نتیجه گیری شتاب زده ای در این باره انجام داد.

واکنش ریابکوف به گزارش جدید آژانس درباره ایران

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ساعت، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در گفت وگو با خبرگزاری نووستی خواستار آن شد که مسئله کشف ذرات اورانیوم در یکی از تاسیسات اعلام نشده در ایران را نباید به یک هیستری سیاسی (هیجان غیرعادی سیاسی) تبدیل کرد.

معاون وزیر خارجه روسیه در تفسیر این مطلب گفت: ما با گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در این باره آشنا شده ایم. مواضع طرف روسی در این باره کاملاً ساده است: باید به طرف ایرانی و دبیرخانه آژانس فرصت داده گردد تا اوضاع به طور کامل بررسی و روشن گردد. هنوز پاسخ های مشخصی به برخی سئوالات داده نشده و این فرایند به پایان نرسیده است.

ریابکوف تاکید کرد: در حال حاضر برخی نیروها از جمله نیروهای تاثیرگذار تمایل دارند تا نتیجه گیری عجولانه درباره شرایط جدید کشف شده انجام دهند. نمونه آن، اظهارات روز گذشته برخی مقامات اروپایی در سطح دولتی است که سعی دارند جنبه مشخصی به این موضوع بدهند. ما به صورت گسترده تری به این مسئله نگاه می کنیم. ما می دانیم که برخی کشورها در فرایند همکاری های درازمدت خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی، با موارد مشابه و حتی جدی تری روبرو شده اند که شرایط بوجود آمده به آرامی، بسیار حرفه ای و بدون سیاسی کردن این موضوع برطرف شده است.

این دیپلمات بلندپایه روس یادآور شد: در حال حاضر نباید شرایط به وجود آمده پیرامون کشف ذرات اورانیوم در تورقوزآباد تهران را به یک هیستری سیاسی تبدیل کرد. چنین اقدامی درست نیست و می تواند اوضاع پیرامون ایران و به طور کلی در خلیج فارس را پیچیده تر کند. ما مخالف چنین نتیجه گیری هایی بوده و هستیم. مسئله مهم آن است که ما راه های مشخصی را برای حل و فصل مسائل ارائه می دهیم تا فرصت برای کار در عرصه دیپلماسی فراهم گردد.

روز سه شنبه میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین، ازجمله آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز هشدار داد که تلاش های جدیدی برای از بین بردن توافق هسته ای با ایران در حال انجام است و درز پیدا کردن گزارش محرمانه آژانس درباره ایران، نمونه شاخص این تلاش هاست.

اولیانوف در صفحه تویئتر خود نوشت: این واقعیت که محتوای گزارش محرمانه آژانس در برخی رسانه های گروهی درز پیدا کرده، با این هدف بوده تا از این طریق ضربه دیگری به توافق هسته ای ای با ایران وارد گردد. ما شاهد هستیم که تلاش مصرانه ی برای از بین بردن این توافقنامه مهم بین المللی در حال انجام است و برای این منظور از تمامی امکانات استفاده می گردد و آخرین نمونه از این تلاش ها، گزارش محرمانه آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران است که تنها چند دقیقه پس از توزیع آن بین اعضای شورای حکام آژانس،در برخی خبرگزاری ها منتشر و بلافاصله موضوع تحریفات منفی در این باره شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "واکنش ریابکوف به گزارش جدید آژانس درباره ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش ریابکوف به گزارش جدید آژانس درباره ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید