اساسینز کرید: والهالا با پشت سر گذاشتن کال آو دیوتی، پرفروش ترین بازی هفته شد

به گزارش وبلاگ ساعت، بالاخره به زمان انتشار ایکس باکس سری ایکس/ سری اس در انگلستان رسیدیم و طبق انتظار قبلی، با عرضه کنسول های جدید و آثاری همچون بازی اساسینز کرید: والهالا بازار تحولاتی به خود دیده و هفته مهمی را پشت سر گذاشته است.

اساسینز کرید: والهالا با پشت سر گذاشتن کال آو دیوتی، پرفروش ترین بازی هفته شد

نه تنها این هفته بازار رونق تازه ای پیدا کرد، بلکه شاهد شگفتی هایی هم بوده ایم. بازی اساسینز کرید: والهالا توانسته فروش بسیار بالایی را ثبت کند و باعث شود تا پس از 13 سال اثری از سری کال او دیوتی در هفته اول عرضه اش در انگلستان در رتبه اول لیست قرار نگیرد. این احتمالاً شگفت انگیزترین آمار این هفته بوده است. البته، این نکته را هم باید در نظر گرفت که بازی اساسینز کرید والهالا چند روز زودتر منتشر شده است. بازی Assassins Creed Valhalla در تاریخ 20 آبان و هم زمان با عرضه ایکس باکس سری ایکس منتشر شد درحالی که بازی Call of Duty: Black Ops Cold War در تاریخ 23 آبان منتشر شده است. این یعنی اساسینز کرید فرصت بیش تری برای فروش داشته اما به هرحال، باز هم فروش بسیار بالایی را تجربه کرده و توانسته شگفتی بزرگ این هفته لقب بگیرد. هرچند همان طور که قبلاً هم در گزارش های قبلی گفته بودیم، وضع امسال کمی متفاوت است و به خاطر ویروس کووید 19 عملکرد فروش بسیاری از بازی ها به صورت دیجیتالی بوده است. به همین خاطر نمی توان به طور مطمئن گفت آمار وضع کلی فروش بازی ها به چه شکلی بوده است.

در واقع، اگر بخواهیم آمار کال او دیوتی جدید را دقیق تر بررسی کنیم باید گفت که چندی پیش در بیانیه ای که اکتیویژن بلیزارد اعلام کرده بود، از نظر فروش دیجیتالی، این نسخه رکورد جدیدی به عنوان پرفروش ترین بازی فرنچایز در روز عرضه را به نام خود ثبت کرده است. باید در اواخر هفته منتظر باشیم تا آمار فروش دیجیتالی بازی را ببینیم اما می توانیم انتظار عملکرد بسیار خوبی را داشته باشیم.

از نظر فیزیکی، بازی Assassins Creed Valhalla هفته بسیار پیروزی را سپری کرد. فروش فیزیکی این نسخه نسبت به نسخه قبلی دو برابر بوده است. 42 درصد فروش بازی روی پلی استیشن 4 و 18 درصد فروش بازی روی پلی استیشن 5 بوده است و این درحالی است که پلی استیشن 5 هنوز در انگلستان عرضه نشده است. 40 درصد باقی مانده، مربوط به فروش روی کنسول های ایکس باکس است که شامل کنسول های ایکس باکس سری ایکس/ سری اس و همین طور ایکس باکس وان می شود. از آنجایی که برای تفکیک فروش فقط از نام ایکس باکس استفاده شده، به صورت دقیق مشخص نیست که هر کدام از کنسول های ایکس باکس (ایکس باکس وان و ایکس باکس سری ایکس/سری اس) به صورت مجزا چند درصد فروش این بازی را به خود اختصاص داده اند.

برخلاف اساسینز کرید، بازی Call of Duty: Black Ops Cold War نسبت به نسخه سال قبل فروش فیزیکی ضعیف تری داشته و با 64 درصد کاهش فروش روبرو شده است. بااین حال، هم باید منتظر عرضه پلی استیشن 5 در هفته آینده بمانیم و هم اینکه فروش نسخه دیجیتالی آن را در نظر بگیریم، چراکه این احتمال وجود دارد فروش نسخه دیجیتالی این قضیه را تا حدودی برگرداند. البته، از تأثیر بازی کال او دیوتی: وارزون هم نباید چشم پوشی کرد. 39 درصد فروش این نسخه روی کنسول پلی استیشن 4، 34 درصد روی ایکس باکس وان، 17 درصد روی پلی استیشن 5 و 9 درصد هم روی ایکس باکس سری ایکس/ اس بوده اند.

عرضه اساسینز کرید، کال او دیوتی و همین طور دو کنسول نهمی ایکس باکس، از دلایل اصلی و مهم رونق بازار در این هفته بوده اند. بااین وجود، هرچند که پلی استیشن 5 در انگلستان هنوز عرضه نشده، اما بازی هایش در این هفته به صورت فیزیکی برای خرید در دسترس بودند و اتفاقاً عملکرد بسیار خوبی را هم از خود نشان داده اند. پس از نسخه های جدید اساسینز کرید و کال او دیوتی، بازی مرد عنکبوتی: مایلز مورالز در رتبه سوم لیست قرار گرفته است. فروش فیزیکی این بازی در هفته اول خود 56 درصد از بازی Marvels Spider-Man کمتر بوده است. 71 درصد فروش فیزیکی بازی برای کنسول پلی استیشن 5 و 29 درصد آن برای پلی استیشن 4 بوده است.

بااین حال، باید چند نکته را در نظر گرفت. اول اینکه با توجه به وضع کنونی آمار دیجیتالی بازی ها عموماً بیش تر است و فروش دیجیتالی در این آمار محسوب نشده و دوم اینکه پلی استیشن 5 چند روز دیگر در انگلستان منتشر خواهد شد و احتمالاً هفته بعد فروش این بازی بیش تر خواهد شد و می توانیم تصویر بهتری از فروش این بازی را دریافت کنیم.. البته، این را هم باید در نظر گرفت که این نسخه در واقع به نوعی نسخه فرعی و کوتاه تری نسبت به Marvels Spider-Man است.

علاوه بر بازی مرد عنکبوتی: مایلز مورالز، دیگر بازی های پلی استیشن 5 هم قبل از عرضه ی این کنسول عملکرد خوبی را ثبت کرده اند. بازی Demons Souls در رتبه ی ششم، Sackboy: A Big Adventure در رتبه سیزدهم و Godfall هم در رتبه شانزدهم لیست پرفروش ترین بازی های انگلستان قرار گرفته اند. دو بازی دیمونز سولز و گادفال فقط برای پلی استیشن 5 عرضه شده اند اما سکبوی برای پلی استیشن 4 هم عرضه شده است.. هرچند، 89 درصد فروش این بازی روی پلی استیشن 5 بوده است.

بازی Yakuza: Like A Dragon که این هفته در انگلستان منتشر شد، توانست در مکان بیستم جدول قرار گیرد. 65 درصد فروش فیزیکی بازی روی کنسول پلی استیشن 4 و 35 درصد روی کنسول های خانواده ایکس باکس بوده اند. جالب است بدانید که نسخه کنسول های نسل نهم این بازی در انحصار زمانی کنسول ایکس باکس سری ایکس/اس است و با چند ماه تأخیر برای پلی استیشن 5 منتشر خواهد شد. بااین حال، به نظر می رسد که این بازی نتوانسته فروش خوبی را در هفته عرضه کنسول سری ایکس تجربه کند و از آن طرف اغلب فروشش روی پلی استیشن 4 بوده است.

همچنین به واسطه آمدن کنسول های نسل نهم، بازی NBA 2K21 دوباره وارد جدول شده و در رتبه سی ویکم قرار گرفته است. در واقع، فروش این بازی نسبت به هفته قبل با 185 درصد افزایش روبرو شده است. 63 درصد فروش این هفته بازی مربوط به پلی استیشن 5 و 14 درصد مربوط به ایکس باکس سری ایکس/اس بوده است. همچنین بازی FIFA 21 هم از رتبه اول به رتبه چهارم سقوط کرده و نسبت به هفته قبل با 24 درصد کاهش فروش روبرو شده است. هنوز نسخه نسل نهمی فیفا 21 عرضه نشده است.

در مجموع، در هفته سپری شده بیش از 790 هزار نسخه بازی فیزیکی در انگلستان به فروش رفت و این یعنی نسبت به هفته قبل با رشد 96 درصدی فروش رو به رو بوده ایم. علیرغم عملکرد خوب ایکس باکس سری ایکس و سری اس که به گفته فیل اسپنسر پیروز ترین شروع تاریخ ایکس باکس در انگلستان بوده، نکته جالب توجه که به صورت جزئی هم برای بعضی از بازی ها مشخص بوده، عملکرد فروش نسخه پلی استیشن 5 بعضی از آثار بوده است. در واقع به صورت کلی هم بخواهیم در نظر بگیریم، 19 درصد فروش و 25 درصد سود فروش بازی ها برای پلی استیشن 5 بوده، درحالی که این کنسول هنوز در انگلستان عرضه نشده است. همه می دانیم که سونی در اروپا بازار بزرگ تری نسبت به ایکس باکس دارد و این قضیه می تواند به ما امید دهد که هفته آینده حتی بازار پررونق تری را ببینیم و حتی شاهد رکوردشکنی هایی حداقل در بحث فروش سخت افزار داشته باشیم.

شما می توانید ده بازی پرفروش این هفته را در پایین مشاهده کنید.

  1. Assassins Creed Valhalla
  2. Call of Duty: Black Ops Cold War
  3. Marvels Spider-Man: Miles Morales
  4. FIFA 21
  5. Animal Crossing: New Horizons
  6. Demons Souls
  7. Super Mario 3D All-Stars
  8. Mario Kart 8: Deluxe
  9. Minecraft (نسخه سوییچ)
  10. Watch Dogs: Legion

منبع: Gamesindustry.biz

منبع: دیجیکالا مگ

به "اساسینز کرید: والهالا با پشت سر گذاشتن کال آو دیوتی، پرفروش ترین بازی هفته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اساسینز کرید: والهالا با پشت سر گذاشتن کال آو دیوتی، پرفروش ترین بازی هفته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید