افشای فشار یک ائتلاف سنی و یک حزب کُرد بر نخست وزیر مامور تشکیل کابینه عراق

به گزارش وبلاگ ساعت، یک فعال رسانه ای عراقی نزدیک به نخست وزیر مامور تشکیل کابینه عراق، از فشار یک ائتلاف سنی و یک حزب کُرد بر محمد توفیق علاوی برای تاثیرگذاری بر فرایند انتخاب وزرای کابینه جدید، اطلاع داد.

افشای فشار یک ائتلاف سنی و یک حزب کُرد بر نخست وزیر مامور تشکیل کابینه عراق

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ساعت، علاء الخطیب تحلیلگر سیاسی، نویسنده و فعال رسانه ای عراقی، و از شخصیت های نزدیک به نخست وزیر مامور تشکیل کابینه جدید عراق، امروز (چهارشنبه - 19 فوریه) در آستانه معرفی ترکیب کابینه محمد توفیق علاوی، گفت که ائتلاف سنی تحالف القوی العراقیه و حزب دموکرات کردستان بر ضرورت انتخاب اسامی پیشنهادی آنها برای کرسی های وزارتی کابینه جدید، اصرار داشتند اما علاوی زیر باز این مسئله نرفت.

وی در گفت وگو با شبکه العهد توضیح داد: نخست وزیر مامور تشکیل کابینه عراق، اسامی پیشنهادی احزاب و گروه های سیاسی برای تصدی پست های وزارتی را رد نموده و این اصل مشمول کلیه احزاب کشور شده است. در این جهت، مسئله ای با تحالف القوی و مسعود بارزانی رئیس حزب دموکرات کردستان به وجود آمد و آن ها می خواستند که اسامی پیشنهادی آن ها در کابینه جای گیرند اما نخست وزیر این امر را رد و تاکید نمود که شخص او باید اسامی وزرای کابینه را تعیین کند و خود مسئول این امر است.

الخطیب تاکید نمود: علاوی می خواهد دولتش نماینده ملت عراق باشد و سیاست خارجی و داخلی دولت را با یاری وزرایش تعیین کند نه به یاری گروه ها و احزاب سیاسی. احزاب و گروه های سیاسی نیز باید از خطرات فرارو و مسائل جاری کشور را درک نمایند.

وی شرح داد: توازن ملی در کابینه جدید عراق رعایت می گردد و شامل وزرای شیعی، سنی و کرد خواهد بود اما همه آنها مستقلند.

از سوی دیگر، شیرزاد قاسم عضو حزب دموکرات کردستان عراق در گفت وگو با العهد توضیح داد: رهبران کرد، تا به این لحظه هیچ شخصی را برای تصدی پست وزراتی در کابینه علاوی نامزد ننموده اند اما دولت او، از وزرای کُرد، خالی نخواهد بود. نمودها از دولت علاوی حمایت می نمایند و آماده همکاری با او هستند.

بسمه الاوقاتی سخنگوی ائتلاف سنی جبهة الانقاذ و التنمیة نیز گفت که 34 نماینده اهل سنت مجلس عراق از دولت علاوی حمایت می نمایند و این ائتلاف از حامیان دولت جدید عراق است .

منابع عراقی پیش بینی می نمایند که مجلس عراق در جلسه ای مشابه جلسه تصویب اخراج نظامیان آمریکایی، به محمد توفیق علاوی و کابینه او به عنوان نخست وزیر جدید عراق رای اعتماد خواهد داد و کلیه گروه های سیاسی شیعی نیز در حمایت از این کابینه توافق نموده اند.

پایگاه خبری شبکه المیادین، دیروز طی گزارشی گفت که علاوی توانسته انتخاب 19 وزیر از میان 23 وزیر را نهایی کند و در نظر داشته تا کابینه را به مجلس معرفی کند اما از او خواسته شده است پس از کامل شدن کابینه اقدام به این کار کند. تا کنون هیچ کدام از نخست وزیران عراق از سال 2003 تا به امروز نتوانسته اند در همان مرحله نخست، تمامی وزرای خود را برای کسب رأی اعتماد به مجلس معرفی نمایند و همیشه بعضی از وزرا با تأخیر چندماهه انتخاب شده اند.

طبق قانون اساسی عراق، نخست وزیر جدید عراق تا دوم ماه مارس (12 اسفند) مهلت دارد که دولت خود را تشکیل دهد.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "افشای فشار یک ائتلاف سنی و یک حزب کُرد بر نخست وزیر مامور تشکیل کابینه عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای فشار یک ائتلاف سنی و یک حزب کُرد بر نخست وزیر مامور تشکیل کابینه عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید