امکان مطالبه خسارت در به هم خوردن نامزدی وجود دارد؟

به گزارش وبلاگ ساعت، نامزدی یک عقد جایز است و هر یک از دو طرف می توانند آن را فسخ کرده و از ازدواج صرف نظر کنند.

امکان مطالبه خسارت در به هم خوردن نامزدی وجود دارد؟

به طور کلی نامزدی یا وعده ازدواج را می توان قراردادی دانست که دو نفر به منظور ازدواج در آینده با هم می بندند؛ با این حال بر اساس ماده 1035 قانون مدنی وعده ازدواج ایجاد علقه زوجیت نمی کند، بنابراین هر یک از زن و مرد مادام که عقد نکاح جاری نشده است، می توانند از وصلت مذکور امتناع کنند و طرف دیگر نمی تواند او را مجبور به ازدواج کرده و یا به دلیل امتناع از عقد نکاح، خسارتی بگیرد. در این نوشتار از وبلاگ ساعت به بررسی مطالبه خسارت به هم خوردن نامزدی در قانون می پردازیم.

به هم زدن نامزدی بدون وجود دلیل موجه

بر اساس ماده 1036 قانون مدنی، یکی از مهم ترین شرایط امکان مطالبه خسارات و ضررهای ناشی از به هم خوردن نامزدی آن است که نامزدی بدون دلیل موجه به هم خورده باشد و کسی که نامزدی را به هم زده است، علت به خصوصی برای به هم خوردن نامزدی نداشته باشد. بنابراین، اگر یکی از نامزدها به طرف مقابل در مورد شغل یا خانواده خود دروغی گفته و فریبکاری کرده باشد و بعدا این موضوع روشن شود، طرف مقابل او امکان مطالبه خسارت به هم خوردن نامزدی را نخواهد داشت؛ چرا که خود وی و پنهان کاری او دلیل به هم خوردن نامزدی بوده و از این بابت امکان مطالبه خسارتی را نخواهد داشت. در مقابل، اگر به هم خوردن نامزدی از روی قصد و عمد بوده و هیچ دلیل موجهی برای به هم خوردن نامزدی وجود نداشته باشد، امکان مطالبه خسارات ناشی از به هم خوردن نامزدی وجود خواهد داشت.

جبران خسارات متعارف ناشی از به هم خوردن نامزدی

یکی دیگر از شرایط امکان مطالبه خسارات و ضرر نامزدی و به هم خوردن آن بر اساس ماده 1036 قانون مدنی آن است که تنها مخارج متعارف قابل مطالبه خواهد بود؛ همچون هزینه اجاره خانه، دوختن لباس عروسی، جشن نامزدی در حدود شئون زن و مرد، ولی اگر یکی از نامزدها مخارج غیر متعارفی از قبیل مهمانی های غیر معمول و یا مسافرت های تفریحی پر خرج و غیره کرده باشد، امکان مطالبه خسارات ناشی از آن وجود نخواهد داشت.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر اثبات خیانت از طریق چت در چه صورتی امکان پذیر است؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "امکان مطالبه خسارت در به هم خوردن نامزدی وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان مطالبه خسارت در به هم خوردن نامزدی وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید