کوشش جهانی برای ساختن واکسن کوروناویروس، دسترسی به واکسن نهایی ماه ها طول خواهد کشید

به گزارش وبلاگ ساعت، چندین آزمایشگاه در کشورهای گوناگون دنیا در کوشش هستند که واکسنی برای محافظت دائمی در برابر کوروناویروس جدید چینی بسازند.

کوشش جهانی برای ساختن واکسن کوروناویروس، دسترسی به واکسن نهایی ماه ها طول خواهد کشید

به گزارش وبلاگ ساعت به نقل از هلث دی نیوز پژوهشگران می گویند واکسن موثر بر ضد کوروناویروس جدید را می توان با استفاده از تکنیک های پیشرفته در طول چند هفته ساخت.

فلوریان کریمر، استاد واکسن شناسی در دانشکده پزشکی ایکان در مونت سینایی در نیویورک می گوید: ما اطلاعات کافی در اختیار داریم. در واقع می توانیم در طول دو هفته واکسن را در آزمایشگاه بسازیم. اما این سرعت عمل مسئله ای را حل نمی نماید

علت این است که آنچنانکه کارشناسان می گویند هر واکسن جدید باید فرایند معینی برای فراوری و تایید شدن بگذراند که دست کم ماه ها به طول می انجامد.

  • آزمایشگاه های متعددی در حال کار بر روی واکسن هستند

دکتر آمش ادالجا، محقق ارشد در مرکز امنیت بهداشتی دانشگاه جانز هاپکینز در این باره می گوید: چه ممکن است در طول یک سال به مرحله کارآزمایی بالینی واکسن برسیم، بعید می دانم واکسن کوروناویروس در طول یک سال آینده وارد به طور تجاری در دسترس قرار گیرد.

آزمایش های واکسن سازی در سراسر دنیا در حال تطبیق دادن کارشان در ساختن واکسن برای کوروناویروس های پیشین شامل سارس (نشانگان شدید حاد تنفسی) و مرس (نشانگان تنفسی خاورمیانه) هستند تا بتواند واکسنی بسازند که این ویروس جدید را متوقف کند.

کریمر می گوید: در حال حاضر واکسن هایی برای سارس و مرس فراوری شده اند که موثر هستند. ما می توانیم بر اساس آن واکسن ها فورا واکسنی برای کوروناویروس جدید بسازیم. آزمایشگاه من در حال اجرا دادن این کار است. شاید 50 آزمایشگاه دیگر در آمریکا هم دارند همین کار را انجام می دهند.

در کشورهای دیگر دنیا هم اقداماتی در این مورد در حال اجرا است. کیت چپل، ویروس شناس در دانشگاه کوئینزلند در استرالیا می گوید آزمایشگاه ها در حال کار برای سرعت بخشیدن به فراوری یک واکسن با استفاده از توالی ژنتیکی ویروس است که پژوهشگران چینی شناسایی نموده اند و در اختیار همه در دنیا قرار داده اند.

چپل می گوید: هدف ما این است که بتوانیم از در مدت 16 هفته بر اساس اطلاعات ژنتیکی ویروس واکسنی را بسازیم ایمنی و موثر بودن آن ثابت شده باشد و آماده آزمایش بر روی نخستین انسان ها باشد.

  • شرکت های بیوتکنولوژی هم به دنیال ساخت واکسن هستند

شرکت های بیوتکنولوژی هم وارد رقابت برای ساختن واکسن کوروناویروس شده اند:

- یک شرکت بیوتکنولوژی در ماساچوست آمریکا به نام Moderna در حال ساخت واکسنی است که به طور ژنتیکی بوسیله پژوهشگران انستیتوهای ملی بهداشت آمریکا (NIH) طراحی شده است. NIH امیدوار است آزمایش های مربوط به بی خطر بودن این واکسن تا ماه آوریل (اردیبهشت) آغاز گردد.

- یک شرکت بیوتکنولوژی در فیلادلفیا به نام Inovio در حال به به راه انداختن آزمایشگاهی برای ساختن واکسنی با طراحی خودش و آغاز آزمایش حیوانی آن است.

- شرکت بزرگ داروسازی جانسون اند جانسون نیز دارد روی یک واکسن کار می نماید، اما دانشمندان ارشد آن می گویند ممکن است تا یک سال طول بکشد تا واکسن وارد بازار گردد.

  • وارد شدن واکسن به بازار فرآیند پیچیده ای دارد

از طرف دیگر، آنچنانکه که کریمر می گوید متاسفانه رساندن میلیون ها دوز کوروناویروس به دست های پزشکان و بازوهای بیماران فرآیند بسیار پیچیده تری است.

کریمر می گوید مشکل این است که در حال حاضر هیچ واکسنی برای هیچ کوروناویروسی حتی کوروناویروس های عامل سارس یا مرس در بازار موجود نیست.

به گفته او، اگر این شیوع مربوط به یک ویروس آنفلوآنزا بود، فراوری کردن واکسن بسیار آسانتر انجام می شد، زیرا از قبل تکنولوژی برای فراوری انبوه واکسن سالانه آنفلوآنزا در اختیار بود.

کریمر می گوید: در این مورد تکنولوژی از قبل در حال عملی موجود نیست که ما بتوانیم بلافاصله آن را به کار گیریم و سازمان های نظارتی هم با آن آشنا باشند.

به گفته کریمر، سازندگان واکسن همچنین باید به سازمان های ناظر دولتی ثابت نمایند که واکسن فراوریشان بی خطر و موثر است و با بالاترین استانداردها فراوری می گردد.

او می گوید: ضروری است واکسن ها با چنان کیفیتی بسازید که برای سازمان های نظارتی قابل قبول باشد. انجام این کار هم آسان نیست، چرا که شامل انتخاب مواد باکیفیتی است که بتوان ان را در چنین فرآیندی به کار برد. همچنین ضروری است که پیش از وارد شدن واکسن ها به بازار آزمایش های گسترده ای روی آنها انجام گردد.

کریمر نتیجه گیری می نماید: حقیقت این است که چند ماهی طول می کشد تا واکسنی برای آزمایش شدن آماده گردد. پرسش اصلی این است که هنگامی که سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز استفاده از آن را در جمعیت های انسانی بدهد، چه مدت طول می کشد تا این واکسن به فراوری انبوه برسد. چه مدت ضروری است تا ما دوزهای کافی واکسن را بسازیم.

  • درباره کوروناویروس جدید چینی چه می دانیم؟

منبع: همشهری آنلاین

به "کوشش جهانی برای ساختن واکسن کوروناویروس، دسترسی به واکسن نهایی ماه ها طول خواهد کشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش جهانی برای ساختن واکسن کوروناویروس، دسترسی به واکسن نهایی ماه ها طول خواهد کشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید