چرایی موفقیت آمیز نبودن تکثیر در اسارت گونه های در حال انقراض در کشور

به گزارش وبلاگ ساعت، حدود یک سال است که مسئولان باغ وحش تهران در تلاشند با استفاده از روش های مختلف پلنگ ایرانی -گونه به شدت در معرض خطر انقراض- را در محیط بسته تکثیر نمایند. برای این منظور نیز حدود دو سال گذشته یک قلاده پلنگ نر ایرانی از کشور پرتغال به باغ وحش تهران منتقل شد اما به گفته مسئولان باغ وحش، تا به امروز این طرح موفقیت آمیز نبوده است.

چرایی موفقیت آمیز نبودن تکثیر در اسارت گونه های در حال انقراض در کشور

محمد کرمی - رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست استان تهران - در گفت و گو با وبلاگ ساعت درباره چرایی موفقیت آمیز نبودن اقدامات صورت گرفته برای تکثیر در اسارت گونه های در حال انقراض منتقل شده به ایران از جمله گاسپار - پلنگ ایرانی انتقال داده شده از کشور پرتغال - اظهار کرد: تکثیر در اسارت گوشتخواران مانند پلنگ، یوز پلنگ و شیر شرایط خاصی را برای تحقق لازم دارد. حیوانی که در اسارت به سر می برد، به نوعی رام شده است و از دست افرادی که هرروز با آن در ارتباط هستند، غذا می خورد و نمی تواند شکار کند بنابراین حیوان در شرایط عادی که در محیط طبیعی وجود دارد، قرار نمی گیرد.

وی گفت: باید برای تکثیر گونه های مختلف حیوانات بخصوص گونه های در حال انقراض و گونه های منقرض شده در حیات وحش از روش های دیگری نیز می توان استفاده کرد، اگر از روش های دیگر استفاده گردد، شاید بتوانیم این گونه ها را بار دیگر معرفی کنیم.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست استان تهران در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: در بعضی کشورهای دیگر به وسیله محصور کردن حیوان در یک زیستگاه طبیعی سعی می نمایند شرایطی حدودا طبیعی را برای حیوان فراهم نمایند. در این مناطق به صورت دستی به حیوان غذا نمی دهند و طعمه ای را که حیوان باید شکار کند مانند خرگوش در آن منطقه رها و حیوان خود آن را شکار می نماید.

کرمی همچنین اظهار کرد: ایجاد شرایط طبیعی برای حیوانی که در اسارت است بسیار مهم است اگر این شرایط فراهم گردد عملیات حفظ و تکثیر گونه های مختلف می تواند موفقیت آمیز باشد. می توان یک جفت از گونه های گوشتخواران را در یک زیستگاه به مساحت 10، 15 یا 20 هکتاری محصور کرد تا در آن محیط جفت گیری انجام دهند، توله های خود را به جهان آورند و بزرگ نمایند همچنین حدود پنج تا 10 سال زمان ضروری است تا حیوان پس از منتقل شدن به ایران بتواند با شرایط آب و هوایی سازگار گردد.

کرمی در انتها صحبت های خود گفت: شرایط داخل باغ وحش با محیط های طبیعی محصور شده متفاوت است. محیط باغ وحش نسبت به زیستگاه طبیعی حیوان بسیار کوچکتر است و این شرایط بر فیزیولوژی آن تأثیر می گذارد و باعث می گردد که نتایج دلخواه در تکثیر در اسارت به دست نیاید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چرایی موفقیت آمیز نبودن تکثیر در اسارت گونه های در حال انقراض در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرایی موفقیت آمیز نبودن تکثیر در اسارت گونه های در حال انقراض در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید