چند می گیری داد بزنی؟!

به گزارش وبلاگ ساعت، آقا، خانم، بله شما، بفرمایید. همه اجناس حراج شده. بخر که دیگه به این قیمت پیدا نمی کنید. یه نگاه به مانتو ها بنداز ضرر نمی کنی. بشتابید از فراوری به مصرف. نوجوانی ریز نقش که تازه پشت لبش سبز شده وسط پیاده راه را گرفته و عابرانی را که به سمتش در حال حرکت هستند، مخاطب قرار می دهد. دادزنی شغلی است که باید برایش دادوفریاد زد تا صاحبکار پولی کف دستت بگذارد.

چند می گیری داد بزنی؟!

به گزارش همشهری، در خیابان انقلاب، بازار بزرگ، جلوی فست فود یا کافی شاپ ها افرادی را می بینید که مدام داد می زنند و تبلیغ می نمایند. اغلب رهگذران استنباطشان این است که فروشنده مغازه برای فروش بهتر اجناسش این همه دادوقال به راه انداخته، غافل از آنکه این افراد به حرفه ای پرسروصدا و تبلغاتی مشغول هستند و بابتش دستمزد هم می گیرند.

دادزن نیستیم، مدیر تبلیغاتیم

پیاده خیابان انقلاب را به سمت دانشگاه تهران طی می کنیم. روی سکوی کنار پیاده رو ایستاده تا قدش از عابران بلندتر باشد. مقوایی را در ابعاد آ4 که روی آن نوشته سرانجام نامه در هوا تکان می دهد. میان رهگذران در پی دانشجوهاست و با تماشا جوان تر ها جملاتی را که از برکرده است، به زبان می آورد.

سرانجام نامه دست اول، پروپزال، انتخاب موضوع و… با قیمت باورنکردنی. خودش را مهدی معرفی می نماید و 32سال دارد. وقتی درباره شغل دادزنی از او سؤال می کنیم خیلی عادی و بی تفاوت می گوید: این هم برای خودش شغل است دیگر. همه که قرار نیست دکتر و مهندس شوند. تبلیغات همواره در فروش، حرف اول را می زند.

چرا اسمش را گذاشته اند دادزنی؟ در صورتی که این به معنی مدیریت تبلیغات است. کوشش ما باعث بالاتر رفتن فروش و جلب مشتری می گردد و این یعنی سود و آنچه که کارفرما می خواهد.

بدو ماشین آماده حرکته

نمونه دیگر دادزن ها را می توان در اطراف ترمینال های مسافربری به ویژه ترمینال جنوب دید. جالب است این شغل بازارکار داشته و آگهی استخدام آن هم در سایت های مختلف از جمله دیوار وجود دارد. اغلب عایدی دادزن ها از رنج مشخصی تبعیت می نماید، اما در بعضی از مکان ها مانند بازار و ترمینال های مسافربری این مبلغ باتوجه به اینکه به تجربه و تحصیلات خاصی هم احتیاج ندارد، وسوسه انگیز است. نزدیک به 5سالی می گردد که نادر حوالی ترمینال جنوب برای رانندگان اتوبوس، مسافر پیدا می نماید.

او درباره عایدیش می گوید: اینجا پورسانتی کار می کنم و بابت هر مسافر تقریبا 5تا10درصد پول می گیرم. روز های سرانجامی هفته در تابستان، ایام نوروز و تعطیلات رسمی روز هایی پرمسافر است. تقریباً ماهانه مبلغی حدود10تا12 میلیون دستم را می گیرد. ساعت ها سرپا ایستادن و فریاد زدن سخت است، ولی چاره ای نیست، دادزنی را به بیکاری ترجیح می دهم.

اینبار دادزن دیگری جلو در کافی شاپ در میدان هفت و حوض ایستاده است و به رهگذران بفرما می زند تا داخل کافی شاپ شوند. تقریباً در مدت30دقیقه با کوشش هایش پیروز می گردد 7نفر را پشت جایگاه ها بنشاند.

او می گوید: برای پیداکردن مشتری باید خودت را به در دیوار بزنی و به قولی حسابی پررو بازی در بیاوری. باید مهارت زیادی در جلب مشتری داشته باشید تا صاحبکار شما را نگه دارد. معمولاً مغازه داران وقتی فروششان خوب نباشد، می گویند تو به عنوان دادزن خوب کار نکردی و سریع عذرت را می خواهند. برای آن ها نفر مهم نیست، فروش مهم است. حال این دادزن نشد، یک نفر دیگر. به همین دلیل روزانه دستمزد می دهند. اگر دائم کار کنم ماهانه حدود6تا7میلیون دستم می آید.

دادبزن، پول بگیر

حقوق مکفی با مزایای عالی، کار بدون دردسر و چندین آیتم دیگر در متن آگهی یکی از متقاضیان استخدام توجهم را جلب می نماید با شماره ای که در پای آگهی گذاشته تماس می گیرم و خودم را متقاضی این شغل معرفی می کنم.

وقتی از او درباره شرایط کار می پرسم باجدیت می گوید: این کار تعطیلی ندارد. از ساعت10صبح تا 12شب باید دنبال مشتری برای رستوران باشید. حتی گاهی اوقات به کارگران آشپزخانه هم یاری کنید. چند روز اول آزمایشی است تا ببینیم چقدر پاخور مغازه زیاد می گردد و مشتری می آید. اگر راضی بودیم ماه به ماه حقوق می گیرید.

داشتن روحیه کار تیمی، توانایی حل مسئله و خلاقیت، اشتیاق به یادگیری تکنولوژی های نو، کنجکاوی و مسئولیت پذیری، منعطف در برابر تغییرات، علاقه مند به یادگیری، توانایی انجام کار گروهی و یادگیری سریع، انضباط و دقت و سرعت عمل، مسئولیت پذیری، انگیزه بالا، پیگیر و پرکوشش بودن فهرست بلندبالایی است که صاحب رستورانی برای ویژگی های دادزن برشمرده و داشتن آن ها را ضروری می داند.

منبع: فرارو

به "چند می گیری داد بزنی؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند می گیری داد بزنی؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید