راز یک صدای سالم؛ چُرت صوتی چیست؟

به گزارش وبلاگ ساعت، متخصص گفتاردرمانی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در ادامه گفت: اختلالات خواب، روی عملکرد سیستم بدن و به ویژه حنجره نیز تأثیر دارد. لذا، خواب کافی در آرامش، و به دور از صدای هشدار و زنگ تلفن همراه را باید مورد توجه قرار دهیم.

راز یک صدای سالم؛ چُرت صوتی چیست؟

عضو هیات علمی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی گفت: بهداشت صوتی و صدای سالم، در گرو سبک صحیح زندگی است.

آرزو حسنوند، به مناسبت روز جهانی صدا، گفت: بهداشت صوتی و صدای سالم، در گرو سبک صحیح زندگی است و باید با حذف عادات نادرست، عمر صوتی را طولانی کنیم.

وی ادامه داد: صدا، ابزار اصلی ارتباط معنایی و عاطفی را فراهم می نماید، بسیاری از کار های روزانه مردم نیز در ارتباط با صداست.

حسنوند اظهار کرد: روز جهانی صدا در امسال، با ماه مبارک رمضان تقارن دارد و از این جهت با در نظر گرفتن شرایط روزه داری، نکاتی به افراد ارائه می گردد که در سایر اوقات نیز می توان به آن دقت داشت تا عمر صوتی طولانی داشته باشیم.

وی اضافه کرد: استادان، معلمان، اهالی حوزه صدا و عموم مردم باید به موضوع آب و مواد غذایی مصرفی جهت حفظ سلامتی سیستم و عملکرد بدن از جمله حنجره، توجه ویژه ای داشته باشند و در ایام روزه داری که احتیاج به آب، فراوان است، به هنگام افطار، حجم بالایی از آب را به یکباره مصرف ننمایند، زیرا مصرف یکباره حجمی از آب و مایعات، باعث خروج آب از کلیه ها شده و مایعات بدن تأمین نمی گردد. لذا، بنا به توصیه متخصصان، مصرف 8 لیوان آب در فواصل زمانی مناسب از افطار تا سحر، می تواند به تأمین و آبرسانی داخلی بدن، یاری کند.

عضو هیأت علمی گروه گفتاردرمانی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در ادامه، استنشاق و بخور آبگرم در فاصله زمانی افطار تا سحر را از دیگر راه حل های رهایی از خشکی حنجره و مخاط عنوان نمود.

وی، پرهیز از مصرف حجم بالای غذا های شور و چرب در زمان افطار و درهم خوری را از عادات نادرست و پدیدآورنده ریفلاکس دانست و گفت: ریفلاکس به شدت روی حنجره تأثیر می گذارد و اگر از نوع ریفلاکس حلقوی حنجره باشد و با چین صوتی مرتبط باشد، موجب زخم می گردد و در صورتی که فرد از قبل با این عارضه درگیر باشد، با عدم رعایت نکات لازم، شاهد تشدید عوارض آن می گردد.

حسنوند با اشاره به کاربرد طب سنتی ایران در این مواقع، اضافه کرد: رطوبت اضافی، سبب فراوری اَخلاط شده و موجب تشدید عوارض در افراد مبتلا به ریفلاکس می گردد. در نتیجه، این گروه از افراد باید در ماه رمضان و سایر ایام، سبک صحیح زندگی را رعایت نمایند.

وی، مصرف دخانیات را تهدیدی برای سلامت حنجره عنوان نمود و کوتاهی عمر صدا، کوتاه شدن حجم تنفسی، ایجاد سرفه های خشک و تحریک صدا را از مضرات آن دانست.

حسنوند بعلاوه خطاب به همه مخاطبان گفت: حتی اگر سیگاری نباشید، قرارگرفتن در معرض دود دست دوم سیگار (وقتی دود سیگار شخص دیگری استشمام می گردد)، برایتان مضر است، چون زمانی که کسی سیگار می کشد، تمام دود سیگار وارد ریه خودش نمی گردد، بلکه بخشی از آن وارد هوایی می گردد که دیگران در آن نفس می کشند.

وی تاکید نمود: افراد سیگاری برای رهایی از خشکی مخاط و کیفیت صدای خودشان و حفظ سلامتی اطرافیان، باید به کم کردن تعداد نخ های سیگار بپردازند تا با تغییر عادت، به سمت ترک و حذف آن پیش بروند.

متخصص گفتاردرمانی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در ادامه گفت: اختلالات خواب، روی عملکرد سیستم بدن و به ویژه حنجره نیز تأثیر دارد. لذا، خواب کافی در آرامش، و به دور از صدای هشدار و زنگ تلفن همراه را باید مورد توجه قرار دهیم.

وی اضافه کرد: مدرسان، معلمان، صداپیشگان و عموم افراد که روز صوتی پرکاری دارند، باید شب قبل، خواب کافی داشته و به گرم کردن صدا بپردازند تا عضلات حنجره و چین های صوتی، آمادگی لازم را داشته باشند.

حسنوند گفت: عادت های بد صوتی نظیر پچ پچ، داد و فریاد و صاف کردن گلو، روی سلامتی حنجره تأثیر منفی دارد.

وی با اشاره به ضرب المثل کم گوی و گزیده گوی، چون دُر، گفت: یکی از عادت های مهم، مقوله کنترل زبان است که خیلی سخت است، اما باید تا حد امکان از پرحرفی دور باشیم و در حد ضرورت صحبت کنیم و قبل از کلام، با اندکی تأمل، چکیده و خلاصه ای که موجب انتقال صحیح پیغام می گردد و حکیمانه باشد را مطرح کنیم.

این استاد دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، چرت صوتی 20 دقیقه ای در روز که نوعی سکوت کامل است را برای سلامتی حنجره مفید دانست.

حسنوند با اشاره به ضرب المثل ترک عادت، موجب مرض است، گفت: باید بدانیم، بعضی مواقع ترک عادت نادرست، موجب سلامتی است. همانطور که امیرالمومنین حضرت علی (ع) فرمودند، یکی از بهترین عبادت ها، چیره شدن بر عادت های ناپسند است.

وی در سرانجام اضافه کرد: افرادی که دوست دارند، از سرمایه صوت و صدای سالم بهره مند شوند و عمر صوتی طولانی داشته باشند، باید با ترک عادت نادرست و جایگزینی آن با سبک درست زندگی، به این مهم دست پیدا نمایند.

منبع:باشگاه وبلاگ ساعت

منبع: فرادید

به "راز یک صدای سالم؛ چُرت صوتی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز یک صدای سالم؛ چُرت صوتی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید