زخم ها با فناوری ایرانی بهبود می یابند

به گزارش وبلاگ ساعت، هنگامی که پوست جراحتی برمی دارد حتی در یک عمل جراحی، میکروب ها می توانند به بدن وارد شده و باعث عفونت شوند.زخم ها اغلب به علت حادثه یا آسیب دیدگی رخ می دهند.

زخم ها با فناوری ایرانی بهبود می یابند

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ ساعت به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هنگامی که پوست جراحتی برمی دارد حتی در یک عمل جراحی، میکروب ها می توانند به بدن وارد شده و باعث عفونت شوند. زخم ها اغلب به علت حادثه یا آسیب دیدگی رخ می دهند.

یک زخم ممکن است صاف یا زبر باشد. ممکن است زخم در نزدیکی سطح پوست یا جایی عمیق تر ایجاد شده باشد. زخم عمیق می تواند بر روی رباط ها، عضلات، تاندون ها، اعصاب، رگ های خونی و استخوان ها تاثیر بگذارند.

زخم ها در طی مراحل مختلف بهبود می یابند. هر چه زخم کوچک تر باشد، سریع تر بهبود می یابد. هرچه زخم بزرگتر یا عمیق تر باشد، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا بهبود یابد.

یکی از راه هایی که برای بهبود زخم انجام می گردد، پانسمان محل زخم است. امروز پانسمان های گوناگون با ویژگی های خاص برای زخم های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. که در مواردی این پانسمان ها با فناوری پیشرفته در هر کشوری فراوری نمی گردد، از سویی دیگر قیمت بعضی از این پانسمان ها بسیار بالاست، به همین دلیل خرید این پانسمان ها برای هر بیماری ممکن نیست.

یک شرکت دانش بنیان در کشور توانسته با چندین سال تحقیق و پژوهش، ایران را در زمره کشورهای برتر جهان در فراوری پانسمان های با ساختار شبیه پوست انسان قرار دهد.

محمود قفقازی مدیرعامل شرکت دانش بنیان درباره محصول دانش بنیان فراوری شده این شرکت با نام پانسمان ماتریکس کلاژن طبادرم گفت: پانسمان ماتریکس کلاژن طبادرم، پانسمانی پیشرفته با ساختار شبیه پوست انسان می باشد که به وسیله زیست پلیمرهای به کار رفته در ساختار پانسمان از قبیل کلاژن و مدیریت رطوبت، منجر به تسریع فرایند درمان زخم می گردد.

وی ادامه داد: به کارگیری پلیمرهای طبیعی زیست تخریب پذیر و زیست سازگار با شباهت به ماتریکس خارج سلولی به وسیله تحریک و القای فرایند بهبود زخم، گامی بزرگ در ترمیم بافت آسیب دیده می باشد.

به گفته این فعال فناور، فرمولاسیون خاص طبادرم مزایایی فراتر از یک پانسمان هیروژل را فراهم می آورد که می توان به مواردی همچون، تحریک فراوری پروتئین در ماتریکس خارج سلولی و تسریع اپیتلیزاسیون، تسهیل دبریدمان اتولیتیک، مدیریت اگزودای زخم، افزایش رگ زایی در بافت آسیب دیده، رطوبت رسانی به سطح زخم و اثرات آنتی میکروبیال اشاره نمود.

قفقازی به قیمت تمام شده این محصول و مقایسه با نمونه مشابه خارجی آن پرداخت و گفت: قیمت محصول فراوریی این شرکت حدود یک بیستم قیمت نمونه مشابه آمریکایی است و از نظر کیفیت نیز با نمونه آمریکایی و اروپایی برابری می نماید به طوری که بسیاری از بیمارستان ها و مراکز معتبر درمانی کشور از این محصول استفاده می نمایند.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان به موارد مصرف این پانسمان اشاره نمود و گفت: زخم های ناشی از دیابت، زخم بستر، سوختگی درجه یک و دو، زخم های وریدی و عروقی، زخم های جراحی، زخم های تروماتیک، زخم های حاد و مزمن و انواع خراشیدگی ها و بریدگی ها از جمله مواردی هستند که با این پانسمان بهبود پیدا می نمایند.

وی همچنین اضافه نمود: در این شرکت علاوه بر پانسمان ماتریکس کلاژن طبادرم محصولاتی دیگری با نام های اسپری آنتی سپتیک طباسپت، پانسمان طبا استاپ، پانسمان طباگرن پلاس نقره و پانسمان طباگرن فراوری و به بازار عرضه شده است.

به گفته این فعال فناور محصولات این شرکت به کشورهای مالزی و گرجستان صادر می گرفت و اخیرا به دلیل تحریم های اجرا شده صادرات بسیار محدود شده است و درحال حاضر تمرکز صادرات بر روی کشورهای منطقه است.

قفقازی همچنین درباره اشتغال زایی اجرا شده در شرکت تحت مدیریتش گفت: در این شرکت به صورت مستقیم برای 25 نفر شغل ایجاد شده است.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "زخم ها با فناوری ایرانی بهبود می یابند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زخم ها با فناوری ایرانی بهبود می یابند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید