مالکان حمام ملاهادی با میراث فرهنگی اردبیل راه نمی آیند

به گزارش وبلاگ ساعت، مسوولان میراث فرهنگی اردبیل می گویند چند سال است همه تلاش خود را برای نجات حمام تاریخی ملاهادی به کار گرفته اند، اما هنوز نتوانسته اند اجازه دو مالک این بنای تاریخی را برای حفاظت از این اثر قاجاری بگیرند.

مالکان حمام ملاهادی با میراث فرهنگی اردبیل راه نمی آیند

در طول روزهای گذشته چند نفر از فعالان میراثی اردبیل از متروکه شدن و تخریب تدریجی حمام تاریخی ملاهادی در نزدیکی گنبد شیخ صفی الدین اردبیلی خبر می دهند، بنایی تاریخی که تا 10 سال قبل دست کم بخش مردانه آن فعال بوده، اما از آن به بعد تا امروز حمام به طور کامل تعطیل و به مرور متروکه شده و از چند سال قبل نیز دیواری جدید راه ارتباطی دنیای بیرون و سازه این حمام تاریخی را قطع کرده است و امروز سقف بخش هایی از این حمام تاریخی که در سال 1383 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، فرو ریخته و آن به دلیل همین بی توجهی ها از سوی مالکانش در حال از بین رفتن است.

نادر فلاحی - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل - در گفت وگو با ایسنا، شخصی بودن مالکیت این بنای تاریخی را دلیلِ ورود نکردن میراث فرهنگی برای حفاظت از این اثر تاریخی می داند و می گوید: مالکیت شخصی حمام باید به میراث فرهنگی برای ورود به بنا اجازه دهد. در حال حاضر سه دانگ از این اثر تاریخی متعلق به اداره کل اوقاف استان اردبیل و سه دانگ دیگر آن متعلق به یک مالک حقیقی است. به همین دلیل حفاظت از این اثر، خارج از ید و اختیار اداره کل میراث فرهنگی است.

وی با این وجود ثبت ملی بودن این اثر تاریخی را عاملِ پیگیری های مداوم میراث فرهنگی برای مشخص تکلیف این اثر تاریخی بیان می کند و ادامه می دهد: از روز نخست پیگیر این موضوع هستیم که بتوانیم برای این بنای تاریخی مشخص تکلیف کنیم. به مالکان اعلام کردیم تا اجازه دهند ما به مرمت این اثر تاریخی ورود کنیم و اجازه تخریب آن را ندهیم اما تا کنون از این درخواست نتیجه ای نگرفته ایم.

او با بیان این که در نهایت شکایت ها و اعتراض همسایگان این بنای تاریخی باعث ورود دستگاه قضا به شرایط این اثر تاریخی شد، اظهار می کند: با ورود دستگاه قضا به شرایط این بنای تاریخی، مالکان مجبور به تمکین برای دریافت تصمیم نهایی شدند تا یا خود به مرمت این اثر تاریخی ورود کنند یا با نظر میراث فرهنگی بنا را به یک کاردان بسپارند تا بتوان آن را نجات داد.

فلاحی ورود صندوق احیا به این بنای تاریخی، آن هم با مجوز شورای فنی معاونت میراث فرهنگی را راهکار دیگر میراث فرهنگی بیان می کند که در صورت اجازه دادن مالکان، سرمایه گذار بتواند با کاربری خدماتی مانند رستوران، موزه یا مجموعه ای فرهنگی یا اقتصادی، این بنای تاریخی را مرمت و آن از بلاتکلیفی نجات پیدا کند.

وی با این وجود از پیگیری نکردن مالکان حمام ملاهادی بعد از ورود دستگاه قضا خبر می دهد و می گوید: در پیگیری هایی که از اداره کل اوقاف استان داشته ایم، آن ها به دوستان به ما قول داده اند تا در این زمینه اقدامات مفید و به موقع را انجام دهند.

وی با اشاره به حساسیت میراث فرهنگی نسبت به نجات این حمام تاریخی، اظهار می کند: میراث فرهنگی با پیگیری از طریق دستگاه قضایی برای تمکین مالک حقیقی و اوقاف استان، تلاش می کند تا این بنای تاریخی را نجات دهد. حتی به مالکان اعلام کرده ایم که میراث فرهنگی حاضر به دادن کمک بلاعوض است تا بتوان این اثر تاریخی را به کاربری های فرهنگی تبدیل کند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل با تاکید بر این که به واسطه مشخص بودن کاربری گذشته این اثر، طرح مرمتی آن آماده است، ادامه می دهد: باید این بنای تاریخی عین به عین گذشته مرمت شود. آن یک پروژه عمرانی نیست که از ابتدا به طرح مرمت جدیدی نیاز داشته باشد، چون سازه آن ثبت ملی است، خوشبختانه می توان به سرعت آن را مرمت کرد و در نهایت درباره کاربری آن توافق کرد.

فلاحی همچنین به نامه نگاری های اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل با هدف نگهداری و حفظ این بنای قاجاری با شهرداری اردبیل برای به سازی معبر عمومی و به نتیجه رسیدن با مالکان جهت اصلاح وضع موجود این بنای تاریخی اشاره می کند و می گوید: با پیگیری های انجام شده از سوی اداره کل ودرخواست از مدیر عامل صندوق احیا، قرار است تا مبلغی برای مرمت اضطراری در سال آینده در اختیار این اداره کل قرار گیرد.

منبع: دنیای سفر

به "مالکان حمام ملاهادی با میراث فرهنگی اردبیل راه نمی آیند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالکان حمام ملاهادی با میراث فرهنگی اردبیل راه نمی آیند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید