آیا گیاهخواری ابتلا به کووید-19 را کاهش می دهد؟

به گزارش وبلاگ ساعت، گرایش به سمت رژیم های گیاه خواری طی سال های اخیر فرایند فزاینده ای داشته است. بسکمک از افراد به دلیل این که ادعا شده رژیم غذایی گیاهی به فرد کمک می کند زندگی طولانی تری داشته باشد، از مصرف گوشت و ماهی صرف نظر می کنند.

آیا گیاهخواری ابتلا به کووید-19 را کاهش می دهد؟

بر اساس موارد منتشر شده در وب سایت بهداشت ملی هند، افراد دلایل مختلفی برای گیاه خواری دارند؛ برخی به دلیل اهمیت دادن به حیوانات و برخی دیگر به دلایل سلامتی به رژیم غذایی گیاهی روی می آورند زیرا غنی از میوه، سبزی ها و دارای مقدار کمی چربی و کلسترول و برای قلب نیز مفید است. رژیم گیاه خواری خطر بیماری های عمده قلبی و سرطان ها را کاهش و همچنین متابولیسم را افزایش می دهد و به کاهش وزن بدن کمک می کند. همچنین اعلام شده است که رژیم غذایی گیاهی کاملا برنامه ریزی شده می تواند نیازهای غذایی افراد در هر سنی را برآورده کند.

در مقایسه با گوشت خواران، گیاه خواران چربی اشباع و کلسترول و ویتامین های C و E کمتری دارند. این افراد فیبر غذایی، اسیدفولیک، پتاسیم، منیزیم و مواد شیمیایی مانند کاروتنوئیدها و فلاونوئیدها بیشتری مصرف می کنند که احتمالا باعث کاهش کلسترول بد (LDL)، کاهش فشارخون و کاهش شاخص توده بدنی (BMI) می شود و همگی با کاهش خطر یا بیماری های مزمن و طول عمر بیشتر در ارتباط هستند. این گزارش همچنین به انجمن رژیم های غذایی آمریکا استناد کرده که بیان می کند رژیم های گیاهی با برنامه ریزی مناسب، ازجمله رژیم های مختلف گیاهی یا رژیم های گیاهی سالم ازنظر تغذیه ای، مناسب و دارای مزایای متعدد سلامتی در پیشگیری و درمان برخی بیماری ها هستند.

مزایای گیاه خواری

رژیم گیاه خواری ممکن است ازنظر غذایی از رژیم های دیگر برتر باشد، زیرا گیاهان حاوی مقدار زیادی مواد مغذی طبیعی هستند که برای بدن ضروری است. پیروی از رژیم گیاه خواری با خطر کمتر ابتلا به بیماری ها همراه است و موجب کاهش ابتلا به بیماری های ایسکمیک قلب شده، فشارخون را کاهش داده، خطر کلی سرطان و خطر بیماری های مزمن را نیز کاهش می دهد. چنین رژیمی با کمک کتاب های آشپزی و برنامه های غذایی گیاه خواری که توسط متخصصان تغذیه و کتاب های آشپزی ارائه شده است، باعث سلامتی بیشتر بدون تغییر در طعم غذا می شوند.

ارتقای یک محیط طبیعی تر

وقتی فردی گیاه خواری را انتخاب کند، کمک زیادی به محیط زیست می کند. حیوانات به دلیل تقاضای بیشتر گوشت مورد بی رحمی قرار می گیرند. شرایط وحشتناک زندگی، تزریق هورمون برای رشد سریع تر و اتلاف منابع در نگهداری از حیوانات ازجمله مواردی هستند که برای تهیه غذاهای غیر گیاهی صرف می شوند. به گفته خبرگزاری بی بی سی، اگر کل دنیا گیاه خوار شود، می توان تاثیرات تغییرات آب و هوایی را تا حدودی خنثی کرد.

اگرچه نیازی نیست که همه دنیا گیاه خوار شوند، اما تایید این نکته ضروری است که رژیم گیاه خواری قادر به تامین مواد مغذی برای یک رژیم متعادل است. افراد غیر گیاه خوار نیز با کاهش تقاضا برای گوشت و کاهش مصرف به محیط زیست کمک می کنند. رژیم گیاه خواری می تواند فواید زیادی برای ذهن و بدن داشته باشد و بسکمک از افراد مشهور امروزه زندگی سبک وگان (نوعی رژیم گیاه خواری) را تایید می کنند.

معایب رژیم های گیاهخواری

انتخاب یک رژیم گیاه خواری یک روش عالی برای تجربه انرژی بیشتر و سلامت کلی بهتر است. با داشتن بسکمک از مواد مغذی سالم، ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و چربی های سالم می توانید از فشارخون پایین، اندام لاغرتر و کاهش خطر حمله قلبی و سایر بیماری ها لذت ببرید. با این حال، گیاه خواری می تواند عوارض جانبی نیز به همراه داشته باشد.

افسردگی و اضطراب

نتایج تحقیقی در مورد رژیم های گیاه خواری و سلامت روان نشان داد که گیاه خواران 28 درصد بیشتر مستعد حملات اضطرابی و اختلالات هستند و 18 درصد بیشتر افسردگی را تجربه می کنند. متاسفانه، هیچ دلیلی برای این شرایط روحی به طور دقیق مشخص نشده است. بدون استدلال قوی در این مورد گیاه خواری هنوز هم یکی از برنامه های غذایی سالم است تا زمانی که تحقیقات بیشتری در این مورد انجام شود.

درک دیگران از گیاه خواران

گیاه خواران بیش از سایر رژیم های غذایی ممکن است در موقعیت های اجتماعی احساس خطر کنند، غمگین شوند یا احساس ناخوشایند داشته باشند. بین افرادی که گوشت می خورند، یافتن غذایی متناسب با نیازهای گیاه خواری آسان نیست.

کمبود ویتامین

سبزی ها، آجیل ها و سایر غذاهای رژیم گیاه خواری حاوی مقدار زیادی ریزمغذی است که بدن برای عملکرد در بالاترین سطح به آن نیاز دارد. بااین حال، هنگامی که گوشت، غذاهای دریایی و لبنیات را از وعده های غذایی خارج می کنید، به سختی می توانید ید، روی و ویتامین B12 دریافت کنید. بدون این مواد مغذی بیماری تیروئید، خستگی، اسهال، از دست دادن حس چشایی و بویایی و حتی آسیب عصبی را تجربه خواهید کرد. البته یافتن غذاهایی که می توانند جایگزین این ریزمغذی ها شوند و افزودن آن ها به رژیم غذایی می تواند به حفظ تعادل آن کمک کند.

تاثیر رژیم گیاه خواری بر مغز

بر اساس نتایج تحقیقات مختلف مشخص شده است که میزان کراتین در گیاه خواران کمتر است و بیان شده کراتین برای عملکرد مغز ضروری است اما بدانید، کراتین یک اسیدآمینه غیرضروری است، به این معنی که بدن ما توانایی تولید آن را از سایر اسیدهای آمینه دارد. گوشت، مرغ و ماهی منابع اصلی کراتین هستند به همین دلیل جای تعجب نیست که گیاه خواران نسبت به گوشت خواران سطح کراتین کمتری دارند.

درواقع گیاه خواران در مقایسه با گوشت خواران خطر کمتری در ابتلا به زوال عقل دارند. اکنون، ممکن است این امر مستقیما به مقدار محصولات حیوانی که آن ها مصرف می کنند یا نمی خورند، مربوط باشد. به عنوان مثال می تواند به دلیل مصرف بیشتر سبزی ها یا حبوبات باشد. یا ممکن است به این واقعیت مربوط باشد که گیاه خواران ازنظر آماری بیشتر تمایل به ورزش دارند و کمتر سیگار می کشند یا تعداد دیگری از عوامل سبک زندگی. البته توجه داشته باشید برای اثبات این موارد نیاز به تحقیقات بیشتری است.

تاثیر رژیم غذایی گیاه خواری در ابتلا به کووید-19

ازآنجاکه هیچ کس واقعا مطمئن نیست که ویروس کرونا جدید موسوم به کووید-19 چه تاثیری بر افراد با رژیم های غذایی مختلف دارد درنتیجه هیچ ادعایی در رجحان رژیم های غذایی مختلف بر پیشگیری از ابتلا به این بیماری نیز وجود ندارد. در حال حاضر محققان اطلاعات تغذیه ای افراد مبتلابه کووید-19 را بررسی نمی کنند زیرا افرادی که در بیمارستان ها بستری شدند شرایط مطلوبی ندارند که تحت درمان با رژیم غذایی خاص قرار گیرند و نتایج آن بررسی شود.

اکنون پزشکان تلاش می کنند جان بیماران را نجات دهند و هیچ نظرسنجی در مورد رژیم غذایی آنان و اینکه چگونه بر شرایط موجود آنان تثیر دارد، انجام نمی دهند. شاید وقتی این بیماری همه گیر کنترل شود، زمان مطالعه برنامه های غذایی و چگونگی تاثیر آن ها بر میزان بقای افراد از کووید-19وجود داشته باشد اما اکنون زمان انجام این کار نیست.

لازم به ذکر است، حتی اگر رژیم گیاه خواری و محبوب ترین آن رژیم وگان (گیاه خواری مطلق) عاملی برای بقای بیماری باشد، در بهترین حالت مطمئنا عاملی جزئی خواهد بود. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد رژیم وگان از ابتلا به این بیماری در افراد جلوگیری می کند.

عادات غذایی بیشتر مردم عمدتا تحت تاثیر فرهنگ و کشوری است که در آن بزرگ شده اند. بنابراین به احتمال زیاد یک فرد به طورکلی در بیشتر موارد از طریق تولد گیاه خوار یا غیر گیاه خوار می شود. بااین حال، به دلیل محبوبیت بیشتر گیاه خواری، بسکمک از مردم نیز به انتخاب خود گیاهخوار می شوند. در اینجا فهرستی از 5 کشور برتر با بیشترین درصد گیاه خواران ذکر شده است:

آلمان

آلمان، یکی از اعضای برجسته اتحادیه اروپا تقریبا 9 درصد جمعیت آن در دسته بندی گیاه خواران قرار دارند. برای کشوری مانند آلمان، فرهنگ به طور قطع انگیزه ای برای روی آوردن به گیاه خواری نیست بلکه تاثیر آن بر حیوانات، محیط زیست و سلامتی از عوامل تقویت گرایش به گیاه خواری است. ازاین رو این فرهنگ در میان شهرنشینان مانند برلین و مونیخ برجسته است.

ایتالیا

ایتالیا همیشه یکی از اولین کشورهای اروپایی بوده که رویکرد مثبتی به گیاه خواری داشته است و بیشترین جمعیت گیاه خواری را در میان کشورهای اروپایی با 10درصد از جمعیت خود دارد که بالاترین میزان در کل دنیا غرب است. به نظر می رسد تمایل به رفاه حیوانات دلیل اصلی و در کنار آن مزایای سلامتی مرتبط با این رژیم غذایی موجب گرایش بیشتر افراد به گیاه خواری شده است. درواقع برخی شهرهای ایتالیا برای کاهش مصرف گوشت بدون پیروزیت تلاش می کنند، اگرچه ممکن است کاملا پیروز نباشند، اما آموزش افراد یا آگاهی در مورد مسائل بهداشتی و زیست محیطی به دلیل رژیم های گیاه خواری ترویج شده است. این امر منجر به ایجاد تعدادی رستوران گیاه خواری نیز شده است.

تایوان

تقریبا 12 درصد از جمعیت این کشور آسیایی رژیم سخت گیاه خواری را دنبال می کنند. شیوه های وگان بودائی مهم ترین مروج گیاه خواری در کشور تایوان است. این کشور سعی در اجرای ممنوعیت گوشت و همچنین قوانین سختگیرانه درزمینه برچسب گذاری مواد غذایی دارد.بنابراین تایوان اولین کشوری است که درفهرست گیاه خواری به عنوان بخشی از فرهنگ خود قرار گرفته و نه به عنوان یک مزیت سلامتی مانند کشورهای غربی.

هند

بدون شک، وقتی صحبت از رژیم گیاه خواری می شود، اولین کشوری که به ذهن همه می رسد، هند است و به درستی هم چنین است. برخی از ما ممکن است فکر کنیم همه در هند گیاه خوار هستند اما درست نیست؛ تقریبا 38 درصد از جمعیت هند گیاه خوار هستند و دلیل اصلی این تعداد زیاد، فرهنگ و آیین هندو در سراسر این کشور است.

منبع: همگردی

به "آیا گیاهخواری ابتلا به کووید-19 را کاهش می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا گیاهخواری ابتلا به کووید-19 را کاهش می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید