الکی... مثلا اینجا زندان نیست

به گزارش وبلاگ ساعت، چینی ها در تازه ترین ابتکار خود دست به طراحی زندانی زدند که شرایطی شبیه به یک شهر معمولی دارد.

الکی... مثلا اینجا زندان نیست

مجله مهر -زهرا شاهرضایی: یک زندان چینی برای اینکه زندانیان طولانی مدتش با تکنولوژی های مدرن بهتر کنار بیایند، دست به خلاقیت زده و داخل زندان فضایی مانند یک شهر واقعی را شبیه سازی نموده است. در این زندان که در شهر پکن واقع شده است، مواردی مثل سوپرمارکت، کافی نت و حتی ایستگاه متروی ساختگی وجود دارد.

این طرح برای زندانیانی در نظر گرفته شده که بیش از 20 سال است که در زندان به سر می برند و هیچ تصوری از پیشرفت هایی که در طول زمان اجرا شده است، ندارند. لیانگ چیو رئیس زندان، هدف از این کار را ارائه چشم اندازی کوچک از جامعه جدید به زندانیان می داند.

وی همچنین می گوید: زندانیان معمولا پس از سرانجام دوران مجازاتشان، به سختی می توانند خود را با شرایط بیرون وفق بدهند. آن ها آموزش می بینند که چگونه باید با کارت های بانکی، تلفن همراه و حتی رایانه کار نمایند و خلاصه تمام کارهایی که قبل از زندان، تجربه آن را نداشته اند.

ابتکار این رئیس زندان خطر ارتکاب جرم دوباره این زندانیان تازه آزادشده را کاهش می دهد؛ چرا که بیشتر آن ها وقتی نتوانند خود را با محیط جامعه انطباق بدهند، به ناچار دست به قانون شکنی می زنند. زندانیان در این دوره آموزشی سه ماهه، مهارت هایی از قبیل خرید سبزیجات تا استفاده از کارت های بانکی را می آموزند.

در این پروژه نگهبانان زندان نقش کارمندان بانک و صندوقداران مغازه ها را برای زندانیان بازی می نمایند. جرقه اصلی این پروژه مربوط به یک زندانی سابق است که به علت همین شوک روبه رو شدن با دنیای پیشرفته، دست به خودکشی زده بود.

زو گوانگوا مددکاری است که در این پروژه رئیس زندان را همراهی می نماید. او درباره این فرد می گوید: این زندانی از طرز کار کارت های بانکی شگفت زده بود. تغییرات اتفاق افتاده در زندگی این زندانی آنقدر زیاد بود که او نتوانست خود را با آن وفق بدهد و این منجر شد که حتی از همسرش هم طلاق بگیرد و بالاخره خودکشی کرد؛ وقتی فهمید نمی تواند به دلیل همین در باغ نبودنش کار مناسبی هم پیدا کند.

ژانگ مین یکی از زندانیانی که 15 سال از عمرش را در زندان گذرانده است، کار کردن با رایانه را سخت می داند و حتی رصد کردن اخبار از سایت ها را بی فایده می داند و معتقد است تا وقتی می توان به سادگی روزنامه خواند، چرا از اینترنت استفاده کنیم؟! با این طرز تفکر وی، نگهبانان زندان نگرانند که او چگونه می خواهد با گوشی های فوق هوشمند امروزی روبرو گردد؟! آن ها امیدوارند با این طرح بتوانند ژانگ و دیگر زندانیان را اندکی با دنیای مدرن آشنا نمایند. حال باید دید که این پروژه تا چه میزان پیروز است و تا چه حد می تواند آن ها را با دنیا پشت میله های زندان آشتی دهد؟

منبع: همشهری آنلاین

به "الکی... مثلا اینجا زندان نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الکی... مثلا اینجا زندان نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید