بایدها و نبایدهای مطالعه قبل از خواب

به گزارش وبلاگ ساعت، امروزه بسیاری از محققان توصیه می نمایند که خواندن چند صفحه کتاب قبل از خوابیدن می تواند تاثیر به سزایی در کیفیت خواب شما داشته باشد.

بایدها و نبایدهای مطالعه قبل از خواب

به گزارش وبلاگ ساعت به نقل از healthline، بعضی از مزیت های مطالعه پیش از خواب را آنالیز و تحلیل خواهیم کرد:

1. استرس را کاهش می دهد

اگر نگرانی هایی که در طول روز با آن ها درگیر بوده اید، فکر شما را مشغول خود نموده است، با خواندن فقط چند صفحه از یک کتاب می توانید آرامش را به فکر خود بازگردانید. نیم ساعت مطالعه، به مقدار انجام یوگا یا تماشای فیلم های کمدی، اضطراب را کاهش می دهد.

2. بهبود کیفیت خواب

طبق یک مطالعه، از 496 شرکت کننده درخواست شد که قبل از خواب کتابی بخوانند و از 496 شرکت کننده دیگر خواستند قبل از خواب کتابی نخوانند. پس از یک هفته، 42 درصد از از افرادی که مطالعه داشتند، احساس کردند که خوابشان بهبود یافته است. در مقابل، تنها 28 درصد از افرادی که کتاب نخوانده بودند، خواب بهتری را گزارش کردند.

3. برطرف بی خوابی

کم خوابی می تواند تاثیر زیادی بر سلامت جسمی و روحی شما داشته باشد. اما محتمل است با مطالعه بتوان این اختلال را درمان کرد.

4. مدت زمان خواب را افزایش دهید

شاید برای به خواب رفتن مسئله ای نداشته باشید، اما ممکن است در نیمه شب از خواب بیدار شده و دیگر نتوانید بخوابید، مطالعه قبل از خواب به شما یاری می نماید مدت طولانی تری را استراحت کنید.

کتاب خواندن برای بچه ها قبل از خواب

مطالعه قبل از خواب همان فوایدی را برای بچه ها دارد که برای بزرگسالان دارد. خواندن کتاب می تواند بخشی از برنامه خواب کودک شما را تشکیل دهد. کارشناسان به طور کلی موافق هستند که مطالعه قبل از خواب، به طور کلی، آرامش و خواب بهتری را برای کودک فراهم می نماید.

مطالعه می تواند در طول سال های نوجوانی مزایای خاصی برای فرزندتان داشته باشد، دایره لغات او نسبت به همسن و سالان خود افزایش پیدا می نماید، در نتیجه رشد اجتماعی او ارتقا می یابد.

کتاب های الکترونیکی

بسیاری از مردم کتاب های کاغذی را ترجیح می دهند، چرا که ورق زدن صفحات کتاب و بوی کاغذ از لذت های خواندن کتاب های کاغذی هستند.

با افزایش محبوبیت کتاب های الکترونیکی و برنامه هایی که به شما امکان خواندن در تلفن های هوشمند و تبلت ها را می دهند، بسیاری از افراد این گونه از مطالعه را ترجیح می دهند، زیرا تلفن های هوشمند همراه همیشگی ما در همه جا هستند، به همین دلیل نیازی نیست کتاب های سنگین را با خود حمل کنیم.

بر اساس تحقیقات سال 2015، مطالعه بر روی یک دستگاه الکترونیکی ساطع کننده نور، شما را در معرض نور آبی محرک مغز قرار می دهد که می تواند اثرات مضری روی کیفیت خواب شما داشته باشد.

1. دخالت در فراوری ملاتونین

2. کاهش خواب REM

3. به تاخیر انداختن ریتم شبانه روزی

4. بی خوابی

5. کاهش هوشیاری در صبح

به عبارت دیگر، مطالعه بر روی تبلت یا تلفن هوشمند ممکن است بر مقدار خواب و کیفیت آن تأثیر منفی بگذارد. بنابراین، مطالعه در این دستگاه ها احتمالاً یاری زیادی به بهبود خواب نمی نماید.

کتاب های صوتی

این گونه کتاب ها می تواند برای گروه های زیر مفید باشد:

افراد نابینا

کسانی که به علت بیماری یا جراحت قادر به نگه داشتن کتاب نیستند.

افرادی که سواد خواندن ندارند.

با این حال، هنگام خواب، گوش دادن به یک کتاب صوتی می تواند تقریباً هر کسی را آرام کند. به علاوه، می توانید چشمان خود را ببندید، بدون اینکه نگران نگه داشتن کتاب یا اجتناب از نور آبی باشید.

برای به حداکثر رساندن تأثیر مطالعه قبل از خواب، این نکات نهایی را در نظر داشته باشید:

به جای مطالعه پشت میز، یک مکان راحت پیدا کنید که بتوانید در آن دراز بکشید.

از نور مناسب بهره ببرید. خاموش کردن چراغ های خانه 2 ساعت قبل از رفتن به رختخواب می تواند خواب شما را بهبود بخشد.

برای یک تجربه آرامش بخش تر، آروماتراپی یا موسیقی ملایم بدون آواز را امتحان کنید.

منبع: فرارو

به "بایدها و نبایدهای مطالعه قبل از خواب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدها و نبایدهای مطالعه قبل از خواب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید