حقایقی درباره واکسن های کرونا که نمی دانستید

به گزارش وبلاگ ساعت، mRNA قادر به تغییر یا اصلاح ترکیب ژنتیکی (DNA) فرد نیست و هرگز وارد هسته سلول، یعنی جایی که DNA ما در آن واقع شده است، نمی گردد و با آن ارتباط برقرار نمی کند.

حقایقی درباره واکسن های کرونا که نمی دانستید

واکسن ها شاید بهترین امید برای انتها دادن به بیماری همه گیر کووید 19 باشند. با این حال به احتمال زیاد شما ادعا هایی در خصوص اثرات یا خطرات آن ها در شبکه های اجتماعی یا از افراد دیگر شنیده اید. همچنین، فراوری و تأیید سریع این واکسن ها ممکن است شما را نسبت به ایمنی آن ها دچار تردید کند.

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC)؛ واکسن های کرونا تا مدت ها از باور های غلط دور نخواهد ماند و لازم است که از هم اکنون واقعیت های مرتبط با آن ها را منتشر کنیم:

واکسن های کرونا شما را بیمار نمی نمایند

هیچ یک از واکسن های کرونا که تا کنون فراوری شده اند یا مورد استفاده قرار می گیرند، حاوی ویروس زنده ای نیستند که باعث ایجاد بیماری کووید 19 شوند. هدف هر یک از این واکسن ها آموزش سیستم ایمنی بدن ما است که چگونه ویروس عامل کووید 19 را بشناسد و با آن مبارزه کند.

گاهی این فرایند می تواند علائمی مانند تب ایجاد کند. این علائم طبیعی و نشان دهنده پاسخ سیستم ایمنی بدن به واکسن است.

افرادی که به کووید 19 مبتلا شده اند نیز احتیاج به واکسیناسیون دارند

با توجه به خطرات شدید سلامتی مرتبط با کووید 19 و امکان عفونت مجدد، به افراد توصیه می گردد که واکسن بزنند حتی اگر قبلاً به کووید 19 مبتلا شده باشند. در حال حاضر، متخصصان نمی دانند چه مدت پس از بهبودی از کووید 19، فرد در برابر بیماری محافظت می گردد.

مدت زمان این مصونیت نیز از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بعضی از شواهد اولیه نشان می دهد که این نوع ایمنی طبیعی ممکن است خیلی طولانی نباشد.

دریافت واکسن mRNA، DNA شما را تغییر نمی دهد

طبق اعلام CDC، واکسن های mRNA به وسیله آموزش سلول های بدن در خصوص چگونگی ساخت پروتئینی که باعث پاسخ ایمنی می گردد، کار می نمایند. mRNA قادر به تغییر یا اصلاح ترکیب ژنتیکی (DNA) فرد نیست و هرگز وارد هسته سلول، یعنی جایی که DNA ما در آن قرار گرفته است، نمی گردد و با آن ارتباط برقرار نمی نماید.

واکسن های کرونا علی رغم آزمایش و فراوری سریع، بی خطرند

بسیاری از شرکت های دارویی به دلیل اثرات جهانی همه گیری، منابع قابل توجهی را برای فراوری واکسن کرونا به سرعت سرمایه گذاری نموده اند. ولی این بدان معنا نیست که این شرکت ها پروتکل های ایمنی را دور می زنند یا آزمایش های ناکافی انجام می دهند.

پس از واکسیناسیون همچنان باید ماسک زد

اگرچه ممکن است واکسن از بیماری شما جلوگیری کند، اما معین نیست که آیا بعد از واکسیناسیون هنوز می توانید ویروس را حمل نموده یا به دیگران منتقل کنید یا خیر. تا زمانی که چگونگی عملکرد واکسن بیشتر درک نگردد، ادامه اقدامات احتیاطی مانند ماسک زدن، فاصله فیزیکی و شستن مکرر دست ها مهم خواهد بود.

در خوش بینانه ترین حالت به نظر می رسد حداقل یک سال دیگر ماسک و فاصله اجتماعی ضروری باشند.

جهش ویروس، واکسن را بی تاثیر نمی نماید

کرونا هم مثل همه ویروس ها جهش می نماید و اگر باز هم در آینده دچار جهش گردد، واکسن همچنان مفید است، زیرا علائم بیماری را خفیف تر می نماید و احتیاج به بستری و مراقبت ویژه و احتمال مرگ را کاهش می دهد.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید

به "حقایقی درباره واکسن های کرونا که نمی دانستید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایقی درباره واکسن های کرونا که نمی دانستید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید