حوزه هایی که در کرونا آسیب زیادی دیدند

به گزارش وبلاگ ساعت، بهروز محمودی بختیاری با اشاره به این که خیلی از دانشجویان در جاهایی زندگی می کنند که دسترسی شان به سرعت اینترنت محدود است می گوید: علوم انسانی که جزء علوم نقلی است و در آن تضارب آرا، گفت وگو و مباحثه مهم است، در این دوران بیشترین را آسیب دیده است. در حوزه هنر هم چون خلاقیت محض وجود دارد، این آسیب بیشتر بوده است.

حوزه هایی که در کرونا آسیب زیادی دیدند

این زبان شناس و دانشیار پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران در گفت وگو با وبلاگ ساعت، درباره تجربه خود در برگزاری کلاس های آنلاین درس ادبیات و شرایط برگزاری کلاس ها در این دوران گفت: من جزء معلمان نسل سنتی محسوب می شوم، ما متعلق به نسلی هستیم که کلاس ها با تخته و گچ برگزار می شد برای همین خیلی دلتنگ دوران حضور دانشجویان هستم.

او افزود: همچنین چون من درس مهارتی تدریس می کنم، در واقع یکی از درس هایی که من همیشه تدریس می کنم زبان است، چه زبان عمومی و چه تخصصی، یکی از دشواری ها این است که مهارت را نمی شود به صورت مجازی یاد داد. شاید بشود بعضی از مسائل خیلی نظری مثل لکچرها را مجازی درس داد؛ همان گونه که در حال حاضر هم کلاس های لکچری من بی دردسر برگزار می شود، ولی معتقدم در کلاس های مهارتی ام چون بازخوردی از دانشجویان دریافت نمی کنم برایم سخت شده و به نحوی نیست که من می پسندم.

محمودی بختیاری همچنین با اشاره به مسائل سخت افزاری برگزاری کلاس های مجازی گفت: به عنوان مثال، ما که در دانشگاه تهران هستیم یکی از مسائل مان با عدم کارکرد خیلی پیروز ای لرن(e-learn) است. آن چیزی که خیلی اهمیت دارد این است که بعضی از بسترهای آموزشی که باید فراهم باشد برای مثال فیلتر است، پلتفرم های خیلی خوبی برای برگزاری کلاس یا شکل دادن گروه وجود دارند که مسدود هستند و بقیه هم (مثل واتس اپ) کارکرد خوبی ندارند، برای همین شرایط از این جهت خیلی بهینه نیست.

این مدرس ادبیات نمایشی ادامه داد: خیلی از دانشجویان عزیز ما در جاهایی زندگی می کنند که دسترسی شان به سرعت اینترنت محدود است.

بهروز محمودی بختیاری در پاسخ به سوالی درباره چگونگی قابلیت درس ادبیات و زیرشاخه های آن در تدریس مجازی اظهار داشت: اگر بخواهیم به معنای واقعی نگاهی دانشگاهی داشته باشیم، بعید می دانم هیچ درسی در حوزه علوم انسانی را بشود به صورت کاملا پیروزیت آمیز مجازی برگزار کرد. چون علوم انسانی در عرصه نقلی هستند، بعضی از علوم، عقلی هستند و در پذیرش آن ها تردیدی نیست، مثلا شیمی یا فیزیک در همه جای دنیا یک شیمی یا فیزیک است اما علوم انسانی که جزء علوم نقلی است و در آن تضارب آرا، گفت وگو و مباحثه مهم است و اصلا قرار نیست افراد در آن اجماع نظر داشته باشند، در این دوران بیشترین را آسیب دیده است. در حوزه هنر هم چون خلاقیت محض وجود دارد، این آسیب بیشتر بوده است.

او در پایان درباره شرایط دانشجویان خود در دوران آموزش مجازی روزهای کرونایی گفت: دانشجویان عزیز من در دانشگاه تهران خیلی بزرگوارند و تا به امروز گله و شکایتی نکرده اند، شاید چون جوانانی منطقی هستند و شرایط را درک می کنند و می دانند که مشکل چیست ولی یقینا مسائلی دارند و اگر هم اعتراضی نکرده اند از سر نجابت و بزرگواری شان است. آن ها هم متوجه شده اند که ما تمام تلاش مان را می کنیم که مطلبی فوت نشود ولی حیف از آن لحظاتی که قدرش را نمی دانستیم، پرسش و پاسخ داشتیم و درس به تضارب آرا و به موافقت و مخالفت می گذشت و افراد احساس می کردند که خودشان هم در تولید علم سهیم اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "حوزه هایی که در کرونا آسیب زیادی دیدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حوزه هایی که در کرونا آسیب زیادی دیدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید