در بحث مدیریت برنامه ریزی سفر و فرهنگ سازی و اطلاع رسانی ضعفهای بسیاری داریم

به گزارش وبلاگ ساعت، ایلنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، در بحث مدیریت برنامه ریزی سفر و فرهنگ سازی و اطلاع رسانی ضعفهای بسیاری داریم.

در بحث مدیریت برنامه ریزی سفر و فرهنگ سازی و اطلاع رسانی ضعفهای بسیاری داریم

منوچهر جهانیان (معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه علم و فرهنگ) گفت: آرامش و سلامت معنوی از مفاهیم بنیادی است که در زندگی بشر جاری است و با توریستی رابطه مستقیم دارد. بعلاوه سلامت معنوی رکن چهارم سلامت انسان بوده است.

وی اضافه نمود: سفر برای انسان ایجاد انگیزه می نماید و ایمان و اعتماد به خالق هستی در سفر نهفته است که انسان به راز هستی پی می برد و به آرامش روحی و جسمی می رسد.

وی اضافه نمود: در فرهنگ دینی ما روایت های فراوانی در خصوص سلامت و اهمیت سفر وجود دارد. در محورهای سلامت معنوی مهارت افزایی و دانایی اولویت دارد و توریستی دیگر صرفا تفریح و تفریح نیست بلکه به کشف ناشناخته ها یعنی معرفت افزایی تاکید دارد و باعث آرامش روحی و روانی می گردد.

دبیر اجرایی کنفرانس بین المللی توریستی و معنویت تاکید نمود: بنابراین دیگر معنای سفر برای افراد فقط هجرت نیست، بلکه رویکردی فراتر از انواع توریستی است واین رویکرد تعالی بخشی و معنویت در تمامی جنبه های توریستی وجود دارد و انسان آگاهانه یا ناخودآگاه در پی همین هدف بوده است.

جهانیان در پاسخ به اینکه متولیان امر و جامعه علمی در راستای فرهنگ سازی برای سفرهای آگاهانه چه اقداماتی انجام داده اند، گفت: در ابتدا باید بپذیریم توریستی علم، دانش و تخصص است و فعالیت های این حوزه نیز باید مبتنی بر دانش و آگاهی باشد.

عضو شورای سیاست گذاری و کمیته علمی کنفرانس بین المللی توریستی و معنویت در ادامه اضافه نمود: بنابراین کسانی که در این حوزه ایفای نقش می نمایند، عملکردشان نیز باید مبتنی بر دانش و آگاهی باشد و اطلاعات کافی به صورت عام و خاص داشته باشند. در واقع باید به حوزه های مرتبط با توریستی مثل بازاریابی، برنامه ریزی و تعاملات بین المللی و…تسلط کافی داشته و اگر این اتفاق رخ دهد، بنابراین می توانیم در راستای فرهنگ سازی قدم برداریم.

وی تاکید نمود: متاسفانه با تمام این تفاسیر باید گفت در بحث مدیریت برنامه ریزی سفر، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی ضعف های بسیاری داریم، زیرا برنامه ریزان نگاه علمی و دقیقی به این مقوله ندارند و همتی برای اصلاح و برطرف ایرادات حوزه توریستی وجود ندارد.

عضو کمیته علمی کنفرانس بین المللی توریستی و معنویت درباره محورهای این دوره کنفرانس گفت: رویکرد معنویت مبتنی بر سلامت روانی برای همه گروههای جامعه در نظر گرفته شده و تفکیکی در این حوزه وجود ندارد، اما نکته ای که در محورهای کنفرانس نیز میتوان یافت، این است که در بحث ارائه خدمات و مدیریت برای گروه جوانان و خانواده باید برنامه های متفاوتی ارائه شده و خدمات براساس احتیاج هر گروه باشد.

جهانیان با اشاره به برگزاری سه دوره کنفرانس بین المللی توریستی و معنویت خاطر نشان کرد: ادبیاتی که در حوزه توریستی داخلی و بین المللی شکل گرفته، از مهمترین خروجی های این کنفرانس بین المللی است. معنا، مفهوم و اصول علمی که به وسیله همین رویداد ها باعث شد تا جامعه علمی بین المللی نیز به بحث توریستی و معنویت توجه نمایند.

وی بیان کرد: بعلاوه علاوه بر آن کتاب ها و مقالات منتشر شده و ژورنال International Journal of Tourism، Culture and Spirituality که به زبان انگلیسی با دریافت گرید علمی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیروز به انتشار شد به نوعی نشر و ترویج علمی مباحث توریستی و معنویت است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه علم و فرهنگ توضیح داد: وظیفه ما دانشگاهیان ساختن مفاهیم و ادبیات این حوزه است و متولیان امر، سیاست گذاران و دستگاه های دولتی باید براساس همین اصول علمی، ویژگی های فرهنگی و اجتماعی منطقه ها مختلف کشور برنامه ریزی های اصولی داشته باشند. بعلاوه به انتظارات و تعاملات بین المللی نیز باید توجه ویژه گردد.

جهانیان تاکیدکرد: کدهای جهانی اخلاق توریستی یک چهارچوب بنیادی مرجع، برای توریستی مسئولیت پذیر و پایدار بوده که شامل مجموعه ای جامع از اصول طراحی شده برای راهنمایی بازیگران اصلی در توسعه صنعت توریستی است که با وجود این کدها مسئولین و برنامه ریزان نیز می توانند به سمت توریستی هدفمند و استاندارد سوق بیابند؛ زیرا هدف اصلی از وجود توریست در کشور، همان توریست و توریستی حرفه ای است.

دبیر اجرایی چهارمین کنفرانس بین المللی توریستی و معنویت در انتها اضافه نمود: اگر دولت توریستی را در اولویت امور قرار دهد و تمامی دستگاه ها موظف به اجرای قوانین و برنامه ریزی در این حوزه شوند، مسیر هموارتر خواهد شد و منجر به جذب توریستانی که در آینده سفیران فرهنگی توریستی کشورمان هستند، می گردد.

منبع: همگردی

به "در بحث مدیریت برنامه ریزی سفر و فرهنگ سازی و اطلاع رسانی ضعفهای بسیاری داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در بحث مدیریت برنامه ریزی سفر و فرهنگ سازی و اطلاع رسانی ضعفهای بسیاری داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید