آلزایمر زودرس چیست و چه نشانه هایی دارد؟

به گزارش وبلاگ ساعت، بیماری آلزایمر عموماً در افراد بالای 65 سال رخ می دهد اما در مواردی این بیماری در جوانی نیز قابل مشاهده بوده که به آن آلزایمر زودرس گفته می گردد. در این مقاله درباره نشانه ها، روش های جلوگیری و درمان آلزایمر زودرس مطالبی عنوان شده است.

آلزایمر زودرس چیست و چه نشانه هایی دارد؟

آلزایمر چیست؟

بیماری آلزایمر نوعی اختلال در عملکرد مغز است به نحوی که مغز به تدریج توانایی های فکری خود را از دست می دهد. این اختلال بیشتر با کاهش حافظه و فراموش کاری خود را نشان می دهد. زوال عقل در حدود 2 الی 5 درصد افراد بالای 65 سال وجود دارد اما گاهی در میان افراد جوان تر نیز مشاهده می گردد.

عوامل ابتلا به آلزایمر زودرسدچار شدن به فراموشی یا زوال عقل در سنین جوانی به عوامل متعددی بستگی دارد که مهمترین آن ها به توضیح زیر است:

1. داشتن استرس یا اضطراب بیش از حدبررسی ها نشان داده است که هرچه میزان اضطراب و استرس افراد بالاتر باشد، میزان سطح پروتئینی به نام آمیلوئید بتا در مغز بالاتر رفته که این امر باعث اختلال در عملکرد مغز خواهد شد.

2. نداشتن خواب کافیوجود اختلالات خواب و عدم برخورداری از یک برنامه منظم خوابیدن در بزرگسالان می تواند از عوامل ابتلا به بیماری آلزایمر زودرس باشد. نداشتن تعادل میان ساعت خواب و بیداری منجر به اختلال در عملکرد مغز شده و در نتیجه مغز توانایی های خود را برای به خاطر سپردن موضوعات مختلف از دست خواهد داد.

3. مصرف بیش از حد دخانیاتبسیاری از متخصصین بر این باورند که مصرف دخانیات با ابتلا به زوال عقل و آلزایمر زودرس ارتباط مستقیم دارد. یکی از دلایل عمده این موضوع این است که مصرف سیگار و دخانیات سیستم گردش خون بدن را تحت تاثیر قرار داده و خون رسانی به عروق مغز کاهش پیدا می نماید. نتیجه این مشکل، کاهش توانایی های مغز به طور چشمگیر خواهد بود.

4. عوامل ژنتیکیطبق تحقیقات به عمل آمده افرادی که یکی از والدین آن ها مبتلا به بیماری آلزایمر بودند بیشتر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر زودرس قرار دارند. طبق این مطالعات، تاثیرات ژنتیکی و تاریخچه خانوادگی تأثیری اساسی در دچار شدن به این بیماری خواهند داشت.

5. نداشتن تحرک کافیاز دیگر عوامل مهمی که در ابتلا به بیماری الزایمر زودرس نقش اساسی ایفا می نماید، نداشتن تحرک کافی است. برخورداری از یک برنامه منظم ورزش به طور روزانه باعث تقویت بافت های عصبی مغز می گردد بنابراین کسانی که تحرک کافی ندارند بیشتر در خطر ابتلا به آلزایمر زودرس قرار خواهند داشت.

6. استفاده بیش از حد از نمکمصرف بیش از میزان نمک در طول روز باعث ضعف اکسیژن رسانی به مغز شده و عملکرد مغز را کاهش خواهد داد چرا که مصرف نمک زیاد باعث می گردد جریان خون در مویرگ های مغز به طرز چشمگیری کاهش پیدا کند.

7. ابتلا به افسردگیافرادی که با مسائل مربوط به افسردگی دست و پنجه نرم می نمایند بیشتر از سایر افراد دچار حواس پرتی و فراموش کاری می شوند. با تشدید حالت افسردگی، خطر ابتلا به آلزایمر زودرس نیز افزایش پیدا می نماید.

علائم آلزایمر زودرس در سنین جوانیبرخورداری از یک یا چند مورد از علائم زیر می تواند نشان دهنده ابتلا به آلزایمر زودرس باشد:

* قرار دادن اشیاء در مکان های غیر معمول و اشتباه

* فراموش کردن اسامی، آدرس و ...

* اختلال در انجام وظایف عادی

* کاهش دید یا ایجاد مشکل در تشخیص رنگ ها

* ایجاد مشکل در انجام مهارت هایی مانند رانندگی

* بروز اختلال و مشکل در برنامه ریزی و حل مسائل زندگی

* بروز تغییرات و نوسانات شدید در خلق و شخصیت فرد مبتلا

* بروز اختلال در تصمیم گیری

روش های پیشگیری از آلزایمر زودرسعوامل متعددی در ابتلا به این بیماری وجود دارد اما با انجام کار هایی ساده به راحتی می توان از آن جلوگیری به عمل آورد:

1. برخورداری از یک ورزش منظم روزانههمان گونه که اشاره شد، کم تحرکی یکی از عوامل مهم ابتلا به بیماری آلزایمر زودرس است؛ بنابراین برای پیشگیری بهتر از این بیماری، یک برنامه منظم روزانه برای انجام فعالیت هایی که منجر به افزایش سوخت و ساز بدن می شوند ضروریست.

2. استفاده از حرکات مدیتیشنانجام حرکات مدیتیشن روشی در دسترس و ساده برای تقویت توانایی های فکر و مغز است.

3. استفاده از مواد خوراکی تقویت نماینده مغزمواد خوراکی بسیار زیادی برای تقویت حافظه در طبیعت وجود دارد که از مهم ترین آن ها می توان به قهوه، چای سبز، مویز، مغزها، انواع ماهی ها، غلات سبوس دار، حبوبات به خصوص لوبیا، روغن زیتون، سبزیجات تازه و ... اشاره نمود.

4. داشتن مطالعه و آموزش به طور مستمریکی دیگر از راه های مهم برای جلوگیری از ابتلا به آلزایمر زودرس فراگیری آموزش های نو مانند آموزش یک زبان یا مهارت نو است که این امر موجب تقویت حافظه شده و در پیشگیری از زوال عقل تاثیر بسزایی خواهد داشت.

درمان دارویی برای آلزایمر زودرساگرچه علائم بیماری آلزایمر زودرس تا حدی با مصرف دارو های تنظیم خواب و بهبود حافظه از بین خواهد رفت، اما به طور کل تا کنون هیچ گونه داروی موثری برای درمان این عارضه کشف نشده است. اما به طور کل دارو هایی برای کاهش علائم الزایمر و کند کردن فرایند ضعف حافظه در این بیماری وجود دارد.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون

به "آلزایمر زودرس چیست و چه نشانه هایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلزایمر زودرس چیست و چه نشانه هایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید