غده سرطانی در پیکره بوستان نهج البلاغه

به گزارش وبلاگ ساعت، شروع عملیات ساخت پمپ بنزین کوچک در پارکینگ بوستان نهج البلاغه ، با گلایه همسایه های این بوستان همراه شده است . اهالی ساکن در این محدوده معتقدند ساخت این پمپ بنزین بر حجم مسائل ترافیکی محل سکونت آنها می افزاید . در این گزارش سعی کردیم ضمن انتقال درد دل های شهروندان پاسخ کارشناسی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه 2 را نیز منعکس کنیم.

غده سرطانی در پیکره بوستان نهج البلاغه

وبلاگ ساعت / فاطمه عسگری نیا: هرچه بر زندگی شهری و جمعیت شهرنشین در شهرهای کشور به ویژه پایتخت افزوده می گردد، مصائب این سبک زندگی هم برای شهرنشینان بیشتر و بیشتر می گردد. ساخت بزرگراه ها، خیابان ها، ساخت وسازهای محلی و افزایش جمعیت در محله های مختلف شهر، ایجاد زیرساخت های زندگی شهری و استقرار خدمات شهری را برای بهره مندی مردم ضروری می سازد. سازوکارهای خدماتی که به بهانه افزایش آرامش و آسایش مردم طراحی و راه اندازی می گردد، اما در عمل بر چالش های شهری پیش روی مردم می افزاید. ساخت پمپ بنزین در مقیاس کوچک، آن هم در منطقه 2 شهرداری تهران و در همسایسگی بوستان نهج البلاغه یکی از این موارد است. پروژه ای که مسئولان شهری از آن به عنوان یکی از خدمات رفاهی برای مردم یاد می نمایند. اما شهروندان باور دارند مصائب مولود از این پمپ بنزین آنقدر زیاد است که حاضرند عطایش را به لقایش ببخشند.

کریم رشادی یکی از همسایه های این پمپ بنزین می گوید: از 2 سال گذشته تاکنون که امتداد بزرگراه حکیم به سمت غرب باز شد، اهالی ساکن در ناحیه 2 منطقه 2، شاهد افزایش سفر برای دسترسی به شرق و برعکس شدند. او با بیان اینکه معضل ترافیک از سوی شهروندان موضوع پذیرفته شده ای بود و کوشش برای شناسایی نقاط کور و اعلام آنها به مسئولان شهرداری و راهور در دستور کار همه همسایه ها نهاده شد، اظهار می نماید: ما ساکنان بزرگراه شهید حکیم بعد از یادگار، جنب فاز 2 بوستان نهج البلاغه هستیم. پس از 2 سال که مردم ساکن در این محدوده به لحاظ فشار ترافیک تحمیلی به ستوه آمده بودند با همفکری تصمیم دریافتد مسائل و مسائل محله را در قالب 50 صفحه مصور تهیه و همراه با راهکارهایی برای برون رفت از این مسائل، آن را به دفتر معاونت حمل ونقل شورای شهر، شهردار تهران، شهردار منطقه 2، معاونت حمل ونقل و ترافیک منطقه 2 و پلیس راهور منطقه 2 ارائه نمایند. این در حالی است که متأسفانه در حین مکاتبه های خود تازه متوجه شدیم شهرداری منطقه 2 مجوز ساخت پمپ بنزین را در پارکینگ بوستان نهج البلاغه صادر نموده است، طرحی که اطلاع از اجرای آن موجب شد ما از پیگیری مسائل قبلی منصرف شدیم و همه عزم خود را برای متوقف کردن ساخت این پمپ بنزین به کار بگیریم.

او با اشاره به معضلات ساخت پمپ بنزین در این نقطه می گوید: با ساخت این پمپ بنزین اگر تا به حال در ورود به محله مشکل داشتیم اکنون در خروج هم مشکل خواهیم داشت.

رشادی با اشاره به گره های ترافیکی بزرگراه حکیم می گوید: یکی از گره های ترافیکی اصلی بزرگراه، از پارک پردیسان شروع می گردد و تا میدان علامه و خیابان ستاری (شمال و جنوب) ادامه پیدا می نماید، درست در این فاصله، خیابان باریکی به عرض 13 متر است که حکم دسترسی محلی برای اهالی محله را دارد اما به راه فرار صدها ماشین در طول روز تبدیل شده است. او ادامه می دهد: نصب یک تابلو ورود ممنوع می تواند از مسائل مردم در این بخش بکاهد، اما مسئولان شهری و راهور، به رغم 500 امضایی که از مردم جمع آوری و ارائه کردیم با این موضوع موافقت نمی نمایند.

رشادی در ادامه با اشاره به سرنوشت نامعلوم 2 هزار ساکن ورودی محله، درست جایی که قرار است پمپ بنزین ساخته گردد، می گوید: شهرداری منت اجرای این پروژه را بر سر مردم می گذارد که برای رفاه حال شماست. اگر تنها رفاه حال مردم مورد توجه شهرداری است، چرا به اعتراض های مردم توجه نمی نمایند؟ یا چرا به رغم وجود زمین های دیگر در فاصله 100 متری مکان فعلی از فضاهای فوق، برای ساخت پمپ بنزین بهره نمی برند؟

ترافیک شبانگاهی کوچه های صدوقی غربی و شرقی

پمپ بنزین یا غده سرطانی در دل محله؟

حامدکنگرلو ساکن کوچه صدوقی شرقی هم در گفت وگو با خبرنگار محله می گوید: پمپ بنزین ساخته شده در پارکینگ بوستان نهج البلاغه مانند غده سرطانی است که در محله زندگی را به کام همه اهالی زهر خواهد نمود.

او می افزاید: محله ما به سبب همسایگی با بزرگراه حکیم به میانبر ماشین های گذری تبدیل شده و اهالی ساکن در کوچه های صدوقی شرقی، غربی، دستغیب و تربیت با حجم انبوهی از ترافیک منتقل شده از بزرگراه به محله روبرو اند، این موضوع در کنار مراجعه بالای مردم به بوستان نهج البلاغه در فصل گرم و روزهای آخر هفته به مصائب و مسائل اهالی محله می افزاید. اکنون مصیبت وقتی تلخ تر می گردد که تنها پارکینگ بوستان هم تبدیل به پمپ بنزین گردد.

او با بیان اینکه ترافیک سنگین محله اجازه خدمت رسانی به خودروهای آمبولانس و آتش نشانی را به هنگام بروز حادثه نمی دهد، اظهار می نماید: درد اهالی ساکن در این محدوده، یکی 2 تا نیست اما متأسفانه گوش شنوایی برای شنیدن این آلام هم وجود ندارد.

کلکسیون مصائب کامل شد

محمدعلی شریفی یکی دیگر از اهالی این محدوده است، او که سابقه سکوت 4 ساله در همسایگی بوستان نهج البلاغه را دارد، می گوید: اگر از ابتدای بزرگراه حکیم تا انتهای آن را 3 گلوگاه بد حساب کنیم، یکی از این گلوگاه ها در محل سکونت ما واقع شده است. یعنی حکیم غرب، ورودی بوستان نهج البلاغه، نرسیده به اشرفی اصفهانی!

او با بیان اینکه ترافیک سرسام آور تحمیلی به کوچه شهید صدوقی، زندگی را به کام اهالی تلخ نموده است، بیان می نماید: مردم این محدوده تا امروز از تلنبار شدن زباله های رها شده در کنار بوستان نهج البلاغه و تردد بی شمار خودروها گلایه می کردند. امروز اجرای پروژه پمپ بنزین در این محدوده قوز بالا قوز شده و باید گفت که کلکسیون مصائب ما دیگر کامل شده است.

کارگاه ساخت پمپ بنزین در پارکینگ بوستان نهج البلاغه

مسائل ترافیکی را رفع می کنیم

امیرحسین حیدرنیا معاون حمل ونقل و ترافیک شهردار منطقه 2 هم در پاسخ به وبلاگ ساعت محله درباره این مشکل مطرح شده از سوی شهروندان می گوید: افزایش تعداد خودروهای شهر تهران از یک میلیون به 4 میلیون خودرو افزایش صندلی های بنزین را برای آسان شدن دسترسی مردم به این امکانات به یک ضرورت تبدیل نموده، اما از آنجا که ساخت صندلی های بزرگ بنزین مقرون به صرفه نیست، سال گذشته شهرداری تهران در تفاهمنامه ای که با وزارت نفت و شرکت پالایش و پخش فراورده های نفتی منعقد کرد، ساخت پمپ بنزین های کوچک مقیاس برای رفع احتیاج شهروندان را در دستور کار خود قرار داد.

او ادامه داد: براساس اعلام شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در منطقه 2 شهرداری تهران، ما اکنون 280 نازل بنزین داریم که با توجه به جمعیت منطقه، این تعداد باید 2 برابر گردد. هرچند امکان 2 برابر شدن تعداد نازل های منطقه را نداریم، اما قرار است حدود 70 نازل به مجموعه نازل های منطقه اضافه گردد. برای تحقق این مهم مجموع اراضی موجود در منطقه که مالک آنها شهرداری است شناسایی شدند. اما واقعیت امر این است که همه این زمین ها شرایط ساخت پمپ بنزین را ندارند. به سبب فاصله نزدیکی که به مناطق مسکونی دارند، کمتر از 20 متر است.

ترافیک با باز شدن معبر مسدود، رفع می گردد

معاون حمل ونقل و ترافیک شهردار منطقه 2 می گوید: نگرانی مردم را درباره پمپ بنزین در پارکینگ بوستان نهج البلاغه را قبول داریم اما واقعیت این است که مشکل مردم با لغو پروژه پمپ بنزین حل نمی گردد. مشکل اصلی این محدوده که حالت جزیره ای دارد، معبر مسدودی است که در کنار محله می تواند نقش یک کمربندی را ایفا نماید. این معبر امروز به سبب قرار دریافت در محدوده کارگاه فنی یک مسجد، مسدود است. مسدود بودن این معبر موجب شده تا اپلیکیشن های راهیابی به خودروهای عبوری راستا دسترسی 2 کوچه صدوقی و مدنی را نشان دهند و این 2 کوچه بعدازظهرها شاهد بار ترافیکی سنگین باشند.

مهندس حیدرنیا در توجیه عدم نقش پمپ بنزین در تشدید ترافیک تحمیلی به محله می گوید: آنالیز های کارشناسی ما نشان می دهد با فعالیت پمپ بنزین و با توجه به استقرار تنها 2 نازل در آن، هر ساعت تنها 25 خودرو برای بهره مندی از این امکان مراجعه می نمایند و بیش از این تعداد امکان حضور در پمپ بنزین را ندارند چراکه با توجه به معطلی زمانی، برای هیچ راننده ای مقرون به صرفه نیست. بنابراین قول می دهیم پیش از افتتاح پمپ بنزین، معبر مسدود محله را بازگشایی کنیم تا بار ترافیکی تحمیلی از سر محله کم گردد و مردم نگرانی از این بابت نداشته باشند.

او این را هم افزود که از این پمپ بنزین، خودروهایی که از شهر خارج می شوند و یا کنار بزرگراه در حال تردد و یا به شهر وارد می شوند، نمی توانند استفاده نمایند و اگر اهالی به این موضوع توجه نمایند، بخش قابل توجهی از نگرانی هایشان رفع می گردد.

معاون حمل ونقل و ترافیک منطقه 2 به شهروندان ساکن در این محدوده قول داد مسائل و مسائل ترافیکی مطرح شده آنها را به زودی رفع نمایند. او ادامه داد: با توجه به رایزنی های انجام شده به زودی کارگاه مسجد، جمع آوری و معبر جنوبی محله به عنوان کمربندی کار خود را شروع می نماید. ضمن اینکه در کوششیم با راه اندازی معبر شمالی به نام معبر بیدکی در راستای حل مسائل ترافیکی محله، گام های جدی برداریم.

منبع: همشهری آنلاین

به "غده سرطانی در پیکره بوستان نهج البلاغه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غده سرطانی در پیکره بوستان نهج البلاغه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید