همه چیز درباره داکسی سایکلین

به گزارش وبلاگ ساعت، داکسی سایکلین یک آنتی بیوتیک است که کاربردهای فراوان دارد. از جمله درمان آکنه. در صورت مصرف بیش از میزان عوارضی در پی دارد که به آنها اشاره میکنیم.

همه چیز درباره داکسی سایکلین

مصارف داکسی سایکلین

داکسی سایکلین فقط عفونت های باکتریایی را درمان می نماید و تأثیری روی عفونت های ویروسی مانند آنفولانزا و سرماخوردگی ندارد.

استفاده غیرضروری یا نادرست از هر نوع آنتی بیوتیک می تواند به کاهش اثربخشی آن منجر شود.

نحوه استفاده از شربت داکسی سایکلین

داکسی سایکلین بهتر است به صورت خوراکی و با شکم خالی، حداقل 1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از یک وعده غذایی معمولا 1 یا 2 بار در روز یا طبق دستور پزشک تان مصرف شود. این دارو را با یک لیوان پر آب (240 میلی لیتر) مصرف کنید مگر آنکه پزشک تان دستور دیگری داده باشد. در صورت بروز ناراحتی معده، مصرف آن با غذا یا شیر می تواند مفید باشد.

با این حال در صورت مصرف داکسی سایکلین با غذا یا شیر (یا هر چیز سرشار از کلسیم - جزئیات بیشتر در زیر) ممکن است بخوبی اثر نکند. بنابراین اگر ممکن است آن را به این روش مصرف کنید، حتما به پزشک یا داروسازتان اطلاع دهید. تا 10 دقیقه پس از مصرف این دارو دراز نکشید.

این دارو را 2 تا 3 ساعت قبل یا بعد از مصرف هر محصول حاوی آلومینیوم، کلسیم، آهن، مهمیم، زینک، بیسموت سابسیلات مصرف کنید.

بعضی از نمونه ها عبارتند از آنتی اسیدها، محلول دیدانوسین، کویناپریل، ویتامین ها/ مواد معدنی، محصولات لبنی (مانند شیر و ماست) و آب میوه غنی از کلسیم. این محصولات به داکسی سایکلین متصل می شوند و مانع جذب کامل آن به وسیله بدن تان می گردند.

هنگامی که این دارو برای پیشگیری از مالاریا به کار رود، معمولا روزی یک بار مصرف می شود. اولین دوز دارو را 1 تا 2 روز قبل از مسافرت یا بر طبق دستور پزشک تان مصرف کنید. مادامی که در ناحیه مالاریایی هستید، به مصرف این دارو به صورت روزانه ادامه دهید.

پس از بازگشت به خانه باید به مدت 4 هفته دیگر هم این دارو را مصرف کنید. اگر قادر نیستید این دوره از داکسی سایکلین را به سرانجام برسانید، به پزشک تان اطلاع دهید.

اگر از فرم مایع این محصول استفاده می کنید، بطری را قبل از هر بار استفاده به خوبی تکان دهید. مقدار دوز مصرف را به دقت با قاشق یا وسیله مخصوص مقدار گیری در داخل جعبه دارو مقدار بگیرید. از قاشق معمولی برای این کار استفاده نکنید چون ممکن است دوز صحیح را دریافت نکنید.

دوز دارو براساس شرایط پزشکی شما و مقدار پاسخ دهی تان به درمان معین می شود. برای بچه ها ممکن است دوز مصرف براساس وزن هم معین شود.

برای آنکه این دارو برترین اثر ممکن را بگذارد، آن را در فواصل زمانی یکسان مصرف کنید. برای آنکه یادتان نرود، هر روز آن را در ساعات معین مصرف کنید.

تا زمانی که مقدار داروی تجویزشده به وسیله پزشک به سرانجام برسد، به مصرف این دارو ادامه دهید - حتی اگر علائم پس از چند روز ناپدید شدند.

قطع کردن زودهنگام دارو ممکن است به باکتری ها اجازه دهد که همچنان رشد نمایند که می تواند به بازگشت عفونت منجر شود.

اگر شرایط شما تغییری نکرد یا بدتر شد، به پزشک تان اطلاع دهید.

عوارض جانبی

ناراحتی معده، اسهال، تهوع یا استفراغ ممکن است اتفاق بیفتد. اگر هر کدام از این علائم ادامه یافت یا بدتر شد، بلافاصله به پزشک یا داروسازتان اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید پزشک تان این دارو را برای شما تجویز نموده است، چون تشخیص داده که مزایای مصرف آن برای شما بیشتر از ریسک عوارض جانبی اش است. بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف می نمایند، عوارض جانبی جدی ندارند.

اگر هر کدام از این عوارض جانبی جدی را داشتید، فورا به پزشک تان اطلاع دهید: بلع دردناک یا اشکال در بلع، علائم مسائل کلیه (مانند تغییر در مقدار ادرار).

داروهای تتراسایکلین مانند داکسی سایکلین ممکن است بندرت باعث یک افزایش شدید در فشار خون داخل جمجمه (فشار خون داخل جمجمه ای یا IH) شوند. خطر ابتلا به این عارضه جانبی برای زنان دارای اضافه وزن که در سنین باروری قرار دارند یا در گذشته IH داشته اند، بیشتر است. اگر IH اتفاق بیفتد، معمولا پس از قطع داکسی سایکلین رفع می شود.

با این حال احتمال ازدست دادن بینایی یا کوری دائمی هم وجود دارد. در صورت داشتن این علائم فورا در پی یاری پزشکی بروید: سردرد مداوم/شدید، تغییرات بینایی (مانند تاری دید یا دوبینی، کاهش بینایی، کوری ناگهانی)، استفراغ/ تهوع مداوم.

در موارد نادر این دارو ممکن است به دلیل یک نوع باکتری مقاوم باعث یک بیماری روده ای شدید (کلوستریدیوم دیفیسیل به همراه اسهال) شود.

این شرایط ممکن است در طول درمان یا هفته ها تا ماه ها پس از توقف درمان اتفاق بیفتد.

اگر هر کدام از علائم زیر را داشتید، از محصولات ضداسهال یا داروهای ضددرد مخدر استفاده نکنید، چون این محصولات ممکن است علائم شما را بدتر نمایند.

در صورت بروز این علائم فورا به پزشک تان اطلاع دهید: اسهال مداوم، درد/گرفتگی شکم یا معده، وجود خون یا مخاط در مدفوع.

استفاده از این دارو برای دوره های طولانی یا مکرر ممکن است به برفک دهانی یا یک عفونت قارچی تازه در واژن منجر شود. اگر متوجه تکه های سفید در دهان، تغییر در ترشح واژینال یا سایر علائم تازه شدید، با پزشک تان تماس بگیرید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال اگر متوجه هر یک از علائم یک واکنش آلرژیک جدی شدید، فورا در پی یاری پزشکی بروید، ازجمله: تبی که پایین نمی آید، متورم شدن غدد لنفاوی یا بدتر شدن تورم آنها، بثورات، خارش/تورم (خصوصا در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، اِشکال در تنفس.

اقدامات احتیاطی

قبل از مصرف داکسی سایکلین در صورتی که به آن یا سایر تتراسایکلین ها (مانند مینوسایکلین) حساسیت دارید یا اگر آلرژی های دیگری دارید، به پزشک یا داروسازتان اطلاع دهید.

این محصول ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده غیرفعالی (مانند سولفیت ها، سویا در بعضی برندها) باشد که می توانند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مسائل شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروسازتان صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی تان خصوصا سابقه اِشکال در بلع، مسائل مری (مانند فتق هیاتال یا ریفلاکس/ سوزش سردل) را به اطلاع پزشک یا داروسازتان برسانید.

داکسی سایکلین ممکن است باعث شود که واکسن های زنده باکتریایی (مانند واکسن تیفوئید) به خوبی اثر ننمایند. در حین مصرف این دارو هیچ گونه ایمن سازی/واکسیناسیون انجام ندهید، مگر آنکه پزشک تان به شما اجازه این کار را داده باشد.

قبل از انجام عمل جراحی، به پزشک یا دندانپزشک تان بگویید که این دارو را مصرف می کنید.

این دارو ممکن است شما را نسبت به نور خورشید حساس تر کند. مدت زمان قرارگیری تان در معرض نور خورشید را محدود کنید.

از اتاقک های برنزه سازی و لامپ های خورشیدی اجتناب کنید. در هنگام خروج از خانه، ضدآفتاب بزنید و لباس های محافظ بپوشید. اگر دچار آفتاب سوختگی یا قرمزی/تاول های پوستی شدید، فورا به پزشک تان اطلاع دهید.

بچه ها زیر 8 سال ممکن است نسبت به اثرات جانبی داکسی سایکلین بخصوص تغییر رنگ دندان، حساس تر باشند. تغییر رنگ دندان ممکن است در بچه ها بزرگتر و جوانان هم اتفاق بیفتد. در خصوص مزایا و خطرات مصرف این دارو با پزشک تان مشورت کنید.

این دارو برای استفاده در دوره بارداری توصیه نمی شود و ممکن است به نوزاد متولدنشده آسیب برساند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک تان مشورت کنید.

این دارو وارد شیر مادر می شود اما بعید است که به نوزاد شیرخوار صدمه بزند. قبل از شیر دادن به کودک تان با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه تأثیرگذاری داروها را تغییر دهند یا باعث افزایش احتمال ابتلا به عوارض جانبی جدی شوند.

لیستی از تمام داروهای مصرفی تان (ازجمله داروهای نسخه ای/غیرنسخه ای و محصولات گیاهی) تهیه کنید و آن را به پزشک یا داروسازتان نشان دهید. بدون تأیید پزشک تان، هیچ دارویی را آغاز و قطع نکنید یا دوز مصرف آن را تغییر ندهید.

بعضی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: داروهای رتینوئید خوراکی (مانند آسیترتین،ایزوترتینوئین)، باربیتورات ها (مانند فنوباربیتال)، رقیق نماینده های خون (مانند وارفارین)، دیگوکسین، داروهای ضدتشنج (مانند فنی توئین)، استرانتیوم.

اگرچه بعید که بیشتر آنتی بیوتیک ها از جمله داکسی سایکلین بر روش های هورمونی پیشگیری از بارداری مانند قرص، چسب یا حلقه تأثیر بگذارند اما تعدادی از آنتی بیوتیک ها (مانند ریفامپین، ریفابیوتین) می توانند اثربخشی آنها را کاهش دهند. این امر می تواند به بارداری ناخواسته منجر شود.

اگر از روش های هورمونی پیشگیری از بارداری استفاده می کنید، برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروسازتان صحبت کنید.

این دارو ممکن است با بعضی تست های آزمایشگاهی (ازجمله سطوح کاتکول آمین ادرار) تداخل داشته باشد و احتمالا باعث نتایج اشتباه شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکان تان می دانند که شما این دارو را مصرف می کنید.

مصرف دوز بالا یا اوردوز

در صورتی که دوز بالایی مصرف شود با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید.

در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن 1490 تماس بگیرید.

ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس 115 تماس بگیرند.

نکته های مهم

داکسی سایکلین را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است.

تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود.

برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: سایت راستینه

منبع: راسخون

به "همه چیز درباره داکسی سایکلین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره داکسی سایکلین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید